لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۰

وضع حقوق بشر در کره شمالی


مایکل پوزنر، معاون وزارت خارجه آمریکا در امور حقوق بشر، دمکراسی و کار می گوید « وضعیت حقوق بشر در کره شمالی اسف ناک است. کشوری که در آن هیچ نارضایتی و هیچ نگرشی در باره بحث های عمومی و تجمع آزاد تحمل نمی شود.»

بر اساس گزارش وزارت خارجه آمریکا در باره وضعیت حقوق بشر در سال ۲۰۱۰میلادی ، کره شمالی همچنان یک دیکتاتوری تحت حکومت مطلقه کیم جونگ ایل است. در حالی که گزارش از قتل،مفقود شدن و بازداشت های خود سرانه مخالفان و زندانیان سیاسی ، شرایط سخت و تهدید کننده زندان ها و شکنجه به گوش می رسد.

گزارش ها حاکی است که اتباع کره شمالی که دشمن رژیم تلقی می شوند یا کسانی که جرائم سیاسی مرتکب می شوند، برای مدتی نامحدود به اردوگاه های زندانیان سیاسی اعزام می شوند. آمار تایید نشده مجموع زندانیان و بازداشت شدگان در اردوگاه ها را بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار نفر تخمین می زند.

برخی گزارش ها حاکی است شرایط در اردوگاه ها بسیار سخت است و حقوق انسانی زندانیان به طور سازمان یافته و به شدت نقض می شود.

بنا به گزارش ها روش های شکنجه و آزار در زندان های کره شمالی ، ضرب و شتم های سخت، شوک الکتریکی، تحقیرهایی مانند برهنگی عمومی، حبس در سلول های موسوم به مجازات که در آنها زندانیان قادر به ایستادن و یا نشستن نیستند را شامل می شود. همچنان گزارش هایی منتشر شده می گوید زندانیان مجبور می شوند برای مدت های طولانی زانو بزنند یا بی حرکت بنشینند، از مچ دست آویزان شوند و یا ناچارند بایستتند و بنشینند. مادرانی را که به تازگی به اجبار از چین بازگردانده شده اند، مجبور می کنند شاهد کشته شدن فرزندانشان باشند.

ایالات متحده آمریکا همچنان نگران وضعیت حقوق بشر در کره شمالی است. هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا هنگام انتشار گزارش حقوق بشر گفت«آمریکا در کنار کسانی که می خواهند آرمان های دمکراسی و حقوق بشر را در هر کجا زندگی می کنند پیش ببرند، خواهد ایستاد.»

XS
SM
MD
LG