لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۳

گفت و شنود استراتژیکی جامعه مدنی


هیلاری کلینتون، وزیر امورخارجه آمریکا به تازگی نخستین گفت و شنود استراتژیک با جامعه مدنی را آغاز کرده است. فعالان امور مدنی از هر قاره ای در آن شرکت داشتند. بسیاری دیگر قادر نبودند در بحث ها حضور یابند زیرا باید در کشورهایشان برای حقوق بشر و آزادی بجنگند. خانم کلینتون گفت «ما شجاعت آنان را دیده ایم، در خیابان های تونس و در میدان های قاهره. در حالی که آنان برای حقوق و آرمان های خود به پا خاسته اند، ما با شوق بسیار نظاره گر بوده ایم.»

در سراسر خاورمیانه، مردم از دولت هایشان می خواهند مسئول تر و پاسخگوتر باشند. آنان خواستار صدای نیرومندی تری هستند. حقوق انسانی اساسی شان را می خواهند. به نفع دولت هاست که به این درخواست ها پاسخ دهند و اراده مردم خود را منعکس کنند.

خانم کلینتون گفت «ایالات متحده، در راستای ارزش ها و منافع خود، از تغییر دموکراتیک پشتیبانی می کند. پشتیبان شهروندانی است که برای بازتر، شفاف تر و پاسخگوتر ساختن دولت هایشان تلاش می کنند. ما به حقوق جهانی هر فرد برای زندگی آزاد، شنیده شدن صدایش و احتساب رای اش پایبند هستیم و می خواهیم با همه شرکا، دولت ها و بخش خصوصی، جامعه مدنی و همه بخش هایی که به ما فرصت می دهند تغییری واقعی و با دوام به وجود آوریم همکاری کنیم.»

دولت هایی که تغییر دموکراتیک را پیگیری می کنند در آمریکا دستی خواهند یافت. ایالات متحده همچنین به همکاری با جامعه مدنی و نهاد های غیردولتی ادامه خواهد داد. جامعه مدنی دولت ها را مسئول و صادق نگه می دارد و به آنان کمک می کند کارآمدتر باشند.

در شناخت نقش فعال جامعه مدنی، هیلاری کلینتون اعلام کرد آمریکا حمایت مالی از تلاش های جاری را برای پاسخگویی به تهدیدهایی که در برابر جامعه مدنی قرار دارد، کمک به دست اندرکاران حقوق بشر که بازداشت شده اند، فعالانی که هدف ارعاب قرار گرفته اند و روزنامه نگارانی که سانسور شده اند، بیش از دو برابر افزایش می دهد. یک صندوق بین المللی کمک های فوری، نظیر وسایل ارتباطی و حمایت قانونی، برای سازمان های غیر دولتی که هدف سرکوب های دولتی قرار گرفته اند فراهم خواهد آورد. آمریکا به نقش مهمی که جامعه مدنی باید ایفا کند، پایبند است. به گفته هیلاری کلینتون، جوامع زمانی پیش می روند که شهروندان قادر شوند منافع مشترک را در مسیر اقدام های مشترکی که به سود هدف مشترک باشد، تغییر جهت دهند.

XS
SM
MD
LG