لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۸

رقابت برای کاستن از کسری بودجه و بدهی های آمریکا


رقابت برای کاستن از کسری بودجه و بدهی های آمریکا
رقابت برای کاستن از کسری بودجه و بدهی های آمریکا

مجلس نمایندگان و سنا آمریکا آماده هستند تا در مورد لایحه جدید بودجه سال جاری که نزدیک به ۴۰ میلیارد دلار از هزینه جاری دولت ایالات متحده در شش ماه آینده می کاهد، رای دهند. اما باراک اوباما و رقبای جمهوریخواه او، مشتاق حرکت به سوی کاهش های تریلیون دلاری در سال های آینده هستند.

در همین حال روز چهارشنبه باراک اوباما در دانشگاه جورج واشنگتن دیدگاه های خود برای کاهش بدهی های عظیم این کشور و کسری بودجه به میزان ۴ تریلیون دلار در ۱۲ سال آینده را اعلام کرد. وی از دولت خواست مخارج را در حد توانایی هایش نگاه دارد تا کسری بودجه را کاهش و ۱۴ تریلیون دلار بدهی خود را بپردازد. آقای اوباما گفت: «بدهی های ما تا آن اندازه زیاد شده که اگر روندی را همین حالا برای جمع و جور کردن اوضاع مالی خود آغاز نکنیم، می تواند خسارتی جدی به اقتصاد ما وارد سازد».

برنامه ای که پرزیدنت اوباما برای کاستن از کسری بودجه هنگفت ۱۴ تریلیون دلاری در ۱۲ سال آینده دارد در زمینه های اصلی آن شامل کاهش بودجه دفاعی، پایین آوردن هزینه های خدمات درمانی و اصلاح قوانین مالیاتی می شود. برنامه آقای اوباما در حالی ارائه می شود که جمهوریخواهان در هفته گذشته و در اقدامی مشابه به رهبری پال رایان خواستار پایین آوردن کسری بودجه به میزان نزدیک به ۶ تریلیون دلار در ۱۰ سال آینده شدند که در آن کاستن از هزینه های اجتماعی در اولویت قرار دارد. رئیس جمهوری آمریکا با انتقاد از برنامه جمهوریخواهان در مورد کاستن از خدمات بهداشتی برای افراد فقیر و مسن گفت: «ما اصلاحاتی در این برنامه بوجود می آوریم اما تعهدهای بنیادی خود را که این کشور در طول نسل ها حفظ کرده، رها نمی کنیم.»

رییس جمهوری آمریکا در بخش دیگری از سخنان خود با رد پیشنهاد جمهوریخواهان در مورد تقلیل برنامه هایی که دولت در زمینه آموزش و پرورش، انرژی جایگزین و سرمایه گذاری های زیربنایی در دستور کار دارد، گفت: «کاستن از این نوع برنامه ها به ما می گوید که ما آن آمریکایی را که من به آن باور دارم و فکر می کنم شما هم به آن باور داشته باشید، دست کم می گیریم. فکر می کنم این کار دیدگاهی عمیقا بدبینانه را برای آینده ما ترسیم می کند».

باراک اوباما در نظر دارد به معافیت مالیاتی ثروتمندان پایان دهد زیرا آن را در ارتباط با خواست جمهوریخواهان برای کاستن از هزینه خدمات درمانی، عادلانه نمی داند.

سخنان آقای اوباما موجب واکنش خشمگین نمایندگان جمهوریخواه و در راس آنان پال رایان شد. آنان سخنان آقای اوباما را نه از سوی فرمانده کل قوا بلکه ازسوی کسی خواندند که برای مبارزه سیاسی صف آرایی کرده است. به هر حال چنین به نظر می رسد که بحث درباره کاستن از کسری بودجه و بدهی های آمریکا، نه تنها در سال جاری بلکه در سال آینده نیز که سال انتخابات ریاست جمهوری است، ادامه پیدا کرده و به یکی از بحث های اساسی در مبارزه های انتخاباتی تبدیل شود.

XS
SM
MD
LG