لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۳۳

خشونت در سوریه باید پایان یابد


اعتراض هواداران دموکراسی در سوریه در حالی ادامه دارد که دولت اسد برای مقابله با نا آرامی ها بیش از پیش به خشونت متوسل می شود.

ناظران حقوق بشر پس از حوادث خشونت بار روزهای اخیر گفته اند از هنگام آغاز اعتراض ها در نیمه مارس نزدیک به ۴۰۰ تن کشته شده اند و نیروهای امنیتی صدها نفر را بازداشت کرده اند.

در برابر عملیات نظامی اخیر دولت سوریه در شهر درعا در جنوب کشور سازمان عفو بین الملل گفته است «واکنش بی رحمانه دولت سوریه به درخواست مردم برای تغییر به حد گستاخانه رسیده و این دولت نشان داده که مصمم است تا اعتراض های مسالمت آمیز را به هر قیمتی درهم بکوبد.»

سازمان دیده بان حقوق بشر با معترضان در شهرهای دیگر، از جمله حمص، ازرع، دوما و معدمیه، مصاحبه کرده است. آنان گزارش داده اند نیروهای امنیتی بدون اخطار به سوی معترضان آتش گشوده اند. جو اشتورک، معاون مدیر بخش خاورمیانه ای این سازمان گفته است وعده های بشار اسد برای اصلاحات در حالی که نیروهای امنیتی او آزادانه معترضان صلح جو را می کشند، بی معناست.»

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا در بیانیه ای اقدام دولت سوریه در استفاده از زور علیه تظاهر کنندگان را به شدت محکوم کرد. وی خشونت را « گستاخانه» نامید و خواستار توقف فوری آن شد.

آقای اوباما تاکید کرد که پرزیدنت اسد و مقام های سوری منافع شخصی خود را بر منافع و مصالح مردم سوریه ترجیح داده اند. زیرا رییس جمهوری سوریه خارجیان را مسئول می داند در حالی که از ایران می خواهد به سرکوب شهروندان سوریه، از طریق همان تاکتیک هایی که متحدان ایرانی اش به کار برده اند، کمک کند. ما از پرزیدنت اسد می خواهیم راه خود را تغییر دهد.»

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید گفت «ایالات متحده در پاسخ به سرکوب در سوریه مجموعه ای از گزینه های سیاسی ممکن، از جمله تحریم های مشخص را دنبال می کند و روشن می سازد که چنین رفتاری قابل قبول نیست.»

کارنی یادآور شد آمریکا پیشتر به دلیل حمایت سوریه از تروریسم، درگیری مخرب در لبنان، پیگیری برنامه های تسلیحات انهدام جمعی و نقش بی ثبات کننده در عراق تحریم های سختی علیه دمشق به اجرا گذاشت.

کارنی گفت «هر اقدام جدیدی افزون بر تحریم های جاری خواهد بود، ولی ما بی تردید راه های متفاوتی را جستجو می کنیم تا برای دولت سوریه روشن سازیم رفتارش با معترضان را چگونه دهشتناک می بینیم بنابراین دمشق را تشویق می کنیم تا به خشونت پایان داده و به سوی اصلاحات جدی گام بردارد.»

XS
SM
MD
LG