لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۸

هراس و جامعه مدنی ایران


طی دو سال گذشته، اقدام های جمهوری اسلامی علیه جامعه مدنی ایران روز به روز خصمانه تر شده است. صدها نفر از روزنامه نگاران، مدافعان حقوق بشر، اقلیت های مذهبی و فعالان حقوق زنان دستگیر، زندانی، شکنجه و در برخی موارد اعدام شده اند.

اینک جامعه مدنی گرفتار و در بند ایران با تهدید جدیدی روبروست. مجلس شورای اسلامی به بررسی لایحه ای پرداخته است که بر اساس آن کمیته ویژه ای زیر نظر وزارت کشور با نمایندگانی از نهادهای امنیتی، از جمله بسیج، ایجاد خواهد شد و درباره همه سازمان های غیر دولتی و یا غیر دولتی تصمیم خواهد گرفت. این کمیته می تواند مجوزهای ثبت نام و نیز درخواست های برگزاری راه پیمایی یا تظاهرات را تصویب یا رد کند، بر هیات های مدیره نظارت کرده و در صورت لزوم برای هر نوع همکاری با آژانس های بین المللی یا شرکت در کنفرانس های آموزش در خارج مجوز صادر کند.

سازمان عفو بین الملل و سازمان غیردولتی «آرش سوم» در آمستردام می گویند اگر این لایحه به تصویب برسد، با توجه به آن که کلیات آن پیشتر تصویب شده، ناقوس مرگ جامعه مدنی درایران به صدا درخواهد آمد.

هیلاری کلینتون، وزیر امورخارجه آمریکا می گوید جامعه مدنی دولت ها را مسئول و صادق نگاه می دارد و به آنها کمک می کند کارآمد تر باشند. او به دولت هایی که از نهادهای غیر دولتی می خواهند تا برای فعالیت های خود مجوز بگیرند، هشدار می دهد. وزیر امور خارجه آمریکا چنین اقدام هایی را خرد کننده جامعه مدنی و نابود کننده روحیه انسانی می خواند که دقیقا با روحیه «این لحظه تاریخی» مغایر هستند. به اعتقاد خانم کلینتون امروز در سراسر خاورمیانه، مردمی را می بینیم که از دولت هایشان شفافیت، مسئولیت و پاسخگویی درخواست می کنند. کسانی که خواهان مشارکت بیشتر هستند و می خواهند با آنان عادلانه و محترمانه رفتار شود. دولت ایران دوست دارد درباره انتخابات خود و دیگر زرق و برق های حکومت دموکراتیک سخن سر دهد. اما شیوه برخوردش با جامعه مدنی ایران نشان دهنده احترام به اراده مردم نیست، بلکه هراس از آن را به تصویر می کشد.

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا در پیام نوروزی خود به مردم ایران این هراس را یادآور شد، اما پیش بینی کرد که آینده ایران را شکل نخواهد داد. وی گفت هوش و استعداد، امیدها و گزینش های جوانان ایران آینده ساز خواهد بود. پرزیدنت اوباما افزود هرچند ممکن است ایام تاریک به نظر رسند اما می خواهم بدانید که من با شما هستم.

XS
SM
MD
LG