لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۵۹

مبارزه زنان ایران برای حقوق برابر


هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا در سخنانی به مناسبت صدمین سالگرد روز جهانی زن تلاش زنان خاورمیانه برای استقرار آزادی و دموکراسی را ستود و گفت «آنان تاکید کرده اند که صدایشان باید شنیده شود. و در ماه ها و سال های آینده، زنان در مصر، تونس و سایر کشورها در بازسازی دولت های خود همگام با مردان، پاسخگو و مسئول خواهند بود.

در سال های اخیر، صداهای زنان ایران که خواهان برابری و حقوق بشر هستند، به ویژه طنین انداز بوده است. زنان ایران کمپین فراگیری را برای جمع آوری یک میلیون امضا به منظور لغو قوانین تبعیض آمیز سازمان داده اند، وکلای زن مدافع حقوق بشر از کودکان و زنان برای حفاظت از آنها از بی عدالتی و خشونت دفاع می کنند. زنان ایران در خط مقدم تظاهرات هوادار دموکراسی، پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۹ حضور داشته اند.

اما دولت ایران چه واکنشی داشته است؟ ده ها فعال زن بازداشتی از محاکمه عادلانه محروم بوده و به زندان های طولانی محکوم شده اند. هزاران نفر که در خیابان ها برای آزادی تظاهرات می کردند، هدف ضرب و شتم وحشیانه قرار گرفتند، ندا آقا سلطان یکی از آنان بود که به ضرب گلوله جان باخت و تصویر سیمای خون آلودش به نماد پیکار مردم ایران برای آزادی و حقوق فردی تبدیل شد و هنوز زنان ایران تسلیم نشده اند. آنان در سالگرد روز جهانی زن خواستار برپایی تظاهرات برای رسیدن به حقوق خود و آزادی زهرا رهنورد و فاطمه کروبی، همسران میر حسین موسوی و مهدی کروبی شدند، که از نیمه فوریه در بازداشت خانگی به سر می برند. تظاهر کنندگان صلح جو با صدها نفر از نیروهای امنیتی مجهز به گاز اشک آور و باتون مواجه شدند.

فیلیپ کراولی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در گفت و گو با خبرنگاران بدرفتاری رژیم ایران را محکوم کرد و گفت «ما از این زنان شجاع و از کسانی که با توقف آزار سازمان یافته دولتی که بیش از ۱۰۰ زن را به دلیل نگرش های سیاسی شان زندانی کرده، حمایت می کنیم. بسیاری از آنان بازداشت و شکنجه شده اند و هدف بازداشت های طولانی بدون اتهام قرار گرفته اند. اعضای خانواده هایشان زندانی و آذیت شده اند و از برگزاری تجمع ها به سود زنان ممنوع بوده اند. کراولی تاکید کرد که ایالات متحده آمریکا بر نقش رهبری زنان ایران در جامعه مدنی و تلاش آنان برای برخورداری از حقوق جهانی شان، ارج می گذارد.

XS
SM
MD
LG