لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۴

ادامه محرومیت مردم ایران از حقوق اساسی


ایالات متحده آمریکا از دولت ایران خواسته است تا اعدام های استوار بر رویه های قضایی ناقص و فاقد شفافیت ومبتنی بر انگیزه های پرسش برانگیز را متوقف کند.

آمریکا این درخواست را در پی اعدام زهرا بهرامی، شهروند هلندی ایرانی تبار در اواخر ژانویه اعلام کرده است. او در پی تظاهرات ضد دولتی در سال ۲۰۰۹ دستگیر شد. سپس به قاچاق مواد مخدر متهم شد. گزارش ها حاکی است خانم بهرامی برای اعتراف به جرایمی که تکذیب کرد، شکنجه شد. حتی مقام های امنیتی و قضایی پیش از اعدام دختر و وکیل او را آگاه نساختند. بهرامی یکی از چندین نفری است که اخیرا در ایران اعدام شدند، آنان در جریان اعتراض هایی که در پی برگزاری انتخابات مورد اختلاف ریاست جمهوری به راه افتاد ، دستگیر شده بودند.

یوری روزنتال، سخنگوی وزارت خارجه هلند اعدام زهرا بهرامی را اقدام تکان دهنده یک رژیم وحشی نامید و دولت هلند روابط خود با ایران را به حال تعلیق در آورده است. فیلیپ کراولی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در بیانیه ای گفت «واشنگتن عمیقا نگران است که ایران به محروم نگاهداشتن شهر وندان خود از حقوق انسانی شان ادامه می دهد، و این وضع به ویژه در مورد اعدام اخیر زهرا بهرامی، شهروند هلندی ایرانی تبار، که اجازه نیافت به مقام های کنسولگری هلند دسترسی پیدا کند، ناراحت کننده است.» کراولی اضافه کرد اعدام خانم بهرامی یکی از ده ها موردی است که در هفته های اخیر در میان پرسش های جدی در باره انگیزه های دولت ایران و این که آیا این زندانیان از حقوق خود بر اساس کنوانسیون بین المللی حقوق مدنی و سیاسی برخوردار بودند یا نه؟ اجرا شده است. آمریکا دولت ایران را ترغیب می کند این اعدام ها را متوقف سازد و حقوق شهروندان خود را طبق تعهدهای بین المللی اش تضمین کند.»

XS
SM
MD
LG