لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۷

حقوق بشر در قرن بیست و یکم صندلی خالی برندگان جایزه صلح نوبل


در نشستی که سازمان کشورهای آمریکایی برای بزرگداشت روز جهانی حقوق بشر برپا کرده بود، ماریا اوترو معاون وزارت خارجه آمریکا در امور دمکراسی و جهانی، سخنانش را با این پرسش آغاز کرد «آیا ما در زمینه حقوق بشر پیشرفت می کنیم؟»

وی ادامه داد «جهان در حالی که کمیته صلح نوبل جایزه سالانه خود را به یک صندلی خالی تحویل داد، تنها نظاره گر بود. بر روی آن صندلی باید لیو شیا بائو، یکی از شجاع ترین فعالان این نسل در مبارزه برای حقوق بشر نشسته بود. آخرین بار که جایزه به یک صندلی خالی پیشکش شد سال ۱۹۳۵ بود، در آن سال نیز کارل فن اوستیزکی، برنده شایسته جایزه صلح، در زندان بود. بی تردید ما در ۷۵ سال گذشته در زمینه حقوق بشر پیشرفت کرده ایم اما در چنین لحظاتی است که از ما خواسته می شود تعهدهای بین المللی به حقوق بشر را پاس بداریم و کشورها را به گشودن فضا برای مبادله بیشتر عقاید و افکار تشویق کنیم.»

ماریا اوترو اضافه کرد «از خاوردور تا نیمکره غربی، ما با چالش هایی جدی روبرو هستیم.» وی بویژه به سه الویت در آمریکای لاتین و منطقه کارائیب اشاره کرد.نخست، حفاظت از گروه های آسیب پذیر و قدرت بخشیدن به آنان با حذف خشونت و تبعیض جنسی، نژادی، قومی.

دوم حفظ آزادی بیان با حفاظت از روزنامه نگاران و افرادی که از این حق ویژه انسانی استفاده می کنند، زیرا وقتی آزادی بیان نباشد، مخالفان به سکوت کشانده می شوند و دمکراسی نمی تواند از طریق ابزار صلح جویانه رشد کند.

سوم، تقویت جامعه مدنی با پرداختن به گرایش رو به گسترش حذف حقوق اساسی شهروندان، زیرا زمانی که جامعه مدنی تضعیف می شود، حقوق بشر، ایمنی شهروندان و اصول دمکراتیک کمرنگ می شوند.

ماریا اوترو سخنانش را چنین به پایان برده است «چگونگی پرداختن ما به این مسائل در سال های آینده - در داخل و در سطح بین المللی - داستان موفقیت ما در حقوق بشر را برای نسل های آینده خواهد نوشت. نیمکره غربی قادر است جهان را در این مقوله هدایت کند. بیایید هریک از ما رهبرانی در این راه و الگوهایی برای ملت های دیگر باشیم و برای فراهم آوردن آینده ای تلاش کنیم که در آن صندلی دریافت کننده جایزه حقوق بشر هرگز خالی نماند.»

XS
SM
MD
LG