لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۷

نگاهی به روابط آمریکا و آسیای میانه در سال ۲۰۱۰


نگاهی به روابط آمریکا و آسیای میانه در سال ۲۰۱۰
نگاهی به روابط آمریکا و آسیای میانه در سال ۲۰۱۰

در سال ۲۰۱۰، آمریکا کوشش برای گسترش مناسبات با پنج کشور قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان در آسیای میانه را افزایش داد.

رابرت بلیک، مدیر کل وزارت خارجه آمریکا در امور آسیای جنوبی و مرکزی، در این باره گفته است«ایالات متحده تلاش می کند مشارکت با کشورهای آسیای میانه را در همه مسایل مورد علاقه گسترش دهد. نه تنها در امور افغانستان، بلکه در مسیر توسعه تجارت و سرمایه گذاری، و چگونگی کار برای بهبود وضعیت حقوق بشر و دمکراسی در سراسر آسیای مرکزی است.»

آمریکا با این کشورها برای کمک به تقویت نهادهای دمکراتیک و احترام به حقوق بشر، و پیشبرد تجارت و بازارهای آزاد ، و کمک به تقویت پیوندهای تجاری شرق و غرب و آسیای مرکزی و جنوبی،همکاری می کند. آمریکا همچنین به کاهش قاچاق انسان، اسلحه و مواد مخدر غیر قانونی ، و همکاری در مبارزه با تروریسم و گسترش تسلیحات اتمی، که همه تاثیری بی ثبات کننده بر جامعه دارند، کمک می کند.

ایالات متحده سیاست خود در آسیای میانه را به گونه ای طرح کرده که با ویژگی های هر کشور همخوانی داشته باشد. آمریکا در قرقیزستان، به تامین امنیت و حذف تسلیحات اتمی و میکروبی، مواد و تاسیسات باقی مانده از دوران شوروی سابق کمک کرده است. این همکاری در قالب یک قرار داد همکاری علمی و فناوری دو جانبه انجام شده و دولت را به اجرای برنامه ای که برای بهبود وضعیت حقوق بشر تدوین شده فراخوانده است.

شرکت های خصوصی آمریکایی در توسعه منابع نفت و گاز طبیعی در قزاقستان و ترکمنستان شرکت دارند. آمریکا کمک انسانی، بهداشتی، و آموزشی به قزاقستان و تاجیکستان را ، که از رکود اقتصادی جهان در سال ۲۰۰۸ به شدت آسیب دیدند ، افزایش داده است.

آمریکا از گذار قزاقستان به دمکراسی پارلمانی حمایت کرده و در پی خشونت های قومی در ژوئن گذشته ۱۰۰ میلیون دلار برای کمک به تثبیت وضع، تامین نیازهای انسانی، اصلاح پلیس، تقویت آشتی، و نیز پیشبرد روندهای دمکراتیک اهدا کرد.

آمریکا همچنین از خط لوله ترکمنستان- افغانستان- پاکستان موسوم به «تاپی» حمایت می کند، زیرا به گفته رابرت بلیک« واشنگتن باور دارد برای اتصال ذخایر نفت و گاز ترکمنستان به بازارهای بزرگ و رو به گسترش انرژی در آسیای جنوبی، منطق استراتژیکی بزرگی وجود دارد. اما این امر نباید مانع اعمال فشار بر دولت ترکمنستان برای بهبود وضعیت حقوق بشر شود.»

آمریکا مناسبات اقتصادی و امنیتی با ازبکستان را عمیق تر کرده و همزمان دولت را به پیشرفت در حقوق بشر و اصلاحات دمکراتیک تشویق می کند.

XS
SM
MD
LG