لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۳

اوباما: امید من به شجاعت ملت ایران است


در اعتراض های روز ۲۵ بهمن در ایران دست کم ۲ تن کشته شدند و ماموران امنیتی ده ها نفر را دستگیر کردند. هزاران معترض برای ابراز همبستگی با تظاهر کنندگان مخالف دولت و هوادار دموکراسی در مصر به خیابان ها آمدند. نیروهای امنیتی با گاز اشک آور و باتوم به تظاهر کنندگان حمله کردند. در حالی که دولت ایران اقدام مردم مصر را ستایش کرده بود.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا رفتار طنزآمیز دولت ایران را یادآور شده و گفته است: رژیم ایران وانمود می کند، که پیروزی مردم مصر را جشن می گیرد، اما زمانی که مردم ایران تلاش کردند تا خواسته های مسالمت آمیز خود را اعلام کنند همین دولت بر خلاف مصر عمل کرد. پرزیدنت اوباما گفت آن چه در مصر درست است باید در مورد ایران نیز صدق کند، یعنی مردم باید بتوانند عقیده و اعتراض خود را بیان کنند و دولتی پاسخگوتر انتخاب کنند. امید و انتظار من این است که همچنان شاهد شجاعت مردم ایران در بیان خواسته های خود برای آزادی بیشتر و دولتی مسئول تر باشیم، با توجه به این که آمریکا نمی تواند در امور ایران، بیشتر از آن چه در مصر اتفاق افاتد، دیکته کند.

آقای اوباما تاکید کرد آنها کشورهای حاکم و مستقلی هستند که خودشان باید تصمیم بگیرند. آنچه ما می توانیم انجام دهیم پشتیبانی روحی بیشتر از کسانی است که در جستجوی زندگی بهتری هستند.

XS
SM
MD
LG