لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۶

آمریکا حمله تروریستی در چابهار را محکوم کرد


ایالات متحده آمریکا حمله تروریستی به مسجدی در چابهار، در جنوب شرقی ایران را به شدت محکوم کرد. این حمله انتحاری در حالی روی داد که عزاداران شیعه در سالگرد شهادت امام حسین ( ع) به سوگ نشسته بودند. در این حادثه بیش از ۴۰ تن جان سپردند و افزون بر ۱۰۰ نفر نیز مجروح شدند.
باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا، بمب گذاری را «گستاخانه و دهشتناک» نامید. وی در بیانیه ای گفت« قتل شهروندان بی گناه در عبادتگاه شان در مراسم عزاداری، اهانتی نکوهیده است، و مرتکیبن آن باید مسئول شناخته شوند. این عملی بی شرمانه و مذبوحانه است.»
آقای اوباما تاکید کرده «این اقدام و دیگر اعمال تروریستی هیچ مرز مذهبی، سیاسی یا ملی نمی شناسد. آمریکا همه اقدام های تروریستی را در هر کجا اتفاق افتد، محکوم می کند و... در برابر این بی عدالتی در کنار مردم ایران ،خانواده ها و عزیزان کسانی که کشته و مجروح شدند، ایستاده است.»
هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا نیز بمب گذاری را نمونه دیگری از تروریست هایی که از شیوه های مذبوحانه برای ایجاد هراس بر شهروندان بی گناه استفاده می کنند، نامید و گفت«عاملان این حمله باید حساب پس دهند.»
گروه ستیزه گر سنی جنداله ، که آمریکا آن را یک سازمان تروریستی خارجی محسوب کرده، مسئولیت حمله به مسجد شیعیان در چابهار را بر عهده گرفته است. جنداله در استان سیستان- بلوچستان ایران که یک اقلیت بلوچ زندگی می کنند،فعال است. جنداله از سال ۲۰۰۳میلادی اعلام موجودیت کرده و به حملات چشمگیری علیه نیروهای ایرانی متوسل شده که افزون بر مقام های ایرانی، صدها شهروند را کشته و یا مجروح کرده است.
در یکی از جدیدترین عملیات در ژوئیه ۲۰۱۰، جنداله به مسجد بزرگ زاهدان حمله کرد، نزدیک به ۳۰ تن را کشت و صدها نفر را زخمی کرد.
وزیر امور خارجه آمریکا در پی انفجار در چابهار، در بیانیه ای گفت«آمریکا همه شکل های تروریسم و خشونت برآمده از انگیزه های فرقه ای را، در هر نقطه ای از جهان که رخ دهد ، محکوم می کند، و ما با قربانیان این اقدام های زشت و شنیع همدرد هستیم. جامعه جهانی باید در نبرد با سازمان های تروریستی و افرادی که جان انسان ها را تهدید می کنند، با مسئولیت و هوشیاری عمل کند.»

XS
SM
MD
LG