لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۲

آزار اقلیت های مذهبی در ایران


در ایران، نقض فاحش حقوق اقلیت های مذهبی ادامه دارد.

۲۰ سال زندان برای هفت رهبر زندانی جامعه بهاییان، پس از آن که مقام های قضایی تصمیم اولیه کاهش مدت محکومیت آنها را به نصف تغییر دادند، بار دیگر برقرار شد.

مارک تونر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا این اقدام را محکوم کرد:

**** ما از گزارش هایی که از ایران می رسد و حاکی است محکومیت ۷ رهبر بهایی به ۲۰ سال زندان در پی استیناف دادستان کل، مردی که آمریکا به تازگی به دلیل نقض جدید حقوق بشر تحریم های اقتصادی و ممنوعیت مسافرت را علیه وی به اجرا گذاشت، بار دیگر برقرار شد، عمیقا ناراحت هستیم. ما این عمل بی سابقه را به عنوان نقض تعهدات ایران در کنوانسیون بین المللی حقوق مدتی و سیاسی محکوم می کنیم.

پنج مرد و دو زن از زمان بازداشت در بهار سال ۲۰۰۹ در زندان بوده اند. در سال ۲۰۱۰، پس از محاکمات سرپایی که در آنها هیچ مدرکی ارائه نشد، آنها در ارتکاب یک سلسله جرائم امنیت ملی، از جمله جاسوسی، مجرم شناخته شدند.

عفو بین الملل اعاده حکم ۲۰ سال زندان را «گستاخانه» و نمونه دیگری از عمل مقام های ایرانی در «بهره برداری از سیستم قضایی خود برای مجازات اعضای یک جامعه مذهبی» می نامد.

دیگر اقلیت های مذهبی در ایران نیز از آزارهای فزاینده خبر می دهند. یوسف نادرخانی، یک کشیش مسیحی در شهر رشت به جرم ارتداد به مرگ محکوم شده است. به پنج مسیحی دیگر، از جمله کشیش بهروز صادق خانجانی، اطلاع داده شده آنان در ماه ژوئن به اتهام ارتداد محاکمه خواهند شد. ناظران حقوق بشر می گویند یک زوج آمریکایی یهودی مخفیانه در ماه مارس در زندان اوین اعدام شدند. دراویش گنابادی بازداشت شده اند و وکلایی که از آنان دفاع می کنند به زندان افتاده اند.

آن گونه که هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا گفته است، «آزادی مذهب حق خداداد مردم دارای تمام مذاهب و باورها در همه جا است. ایالات متحده به دفاع از آزادی مذهب در سراسر جهان پای بند است... و به دولت ایران خواهد گفت به حقوق اساسی تمام شهر وندان خود احترام بگذارد.»

XS
SM
MD
LG