لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۸

آزادی مذهبی در سال ۲۰۱۰


وزارت امور خارجه آمریکا گزارش سال ۲۰۱۰ درباره وضعیت آزادی مذهبی در سراسر جهان بین اول ماه ژوئیه ۲۰۰۹ سال و ۳۰ ماه ژوئن سال ۲۰۱۰ را منتشر کرده است.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه ای گفت «گزارش سالانه آزادی بین المللی مذهبی شناخت گسترده تری از آزادی مذهبی را منعکس می کند، مقوله ای که با باورهای خصوصی و بیان معتقدات مذهبی در جامعه آغاز می شود، اما در آنجا پایان نمی گیرد:

**** آزادی مذهبی همچنین حق انسان را در بزرگ کردن فررندانش بر اساس مذهبی که دارد، تقسیم مسالمت آمیز باورها با دیگران، انتشار مطالب مذهبی بدون سانسور، تغییر مذهب - به انتخاب و نه از سر ترس- و معتقد نبودن به هیچ مذهبی را شامل می شود و حقوق جوامع مذهبی را برای همکاری در خدمات اجتماعی و مشارکت عمومی در در جامعه گسترده تر را در بر می گیرد.»

گزارش بر دولت های ۱۹۸ کشور تمرکز دارد و فعالیت هایی را که به قصد حفاظت از آزادی مذهبی و پیشبرد آن صورت می گیرد بیان می کند. آمریکا بر اقدامات دولت های متعدد و بازیگران جامعه مدنی برای تقویت گفت و شنود و همکاری بین مذاهب ارج می گذارد. چنین کوشش هایی می تواند به بهبود آزادی مذهبی و تخفیف مناقشه های مبتنی بر مذهب کمک کند.

از طرف دیگر، گزارش همچنین فعالیت های دولتی را که می تواند در سرکوب مذهبی سهیم باشد، تشریح می کند.

محدود ساختن آزادی مذهب چهره های بسیار دارد. یک شکل آن ممکن است این باشد که دولت برخی از گروه های مذهبی را به دلیل آنچه آن را چالش با حکومتش می پندارد، دشمنان کشور اعلام کند. یا ممکن است خصومت نسبت به گروه های مذهبی غیر سنتی و اقلیت باشد. دولت ممکن است بد رفتاری اجتماعی با چنین گروه هایی را نادیده بگیرد، یا آنها را رسما با تصویب قوانین سرکوبگرانه آزار دهد. و سرانجام، دولت ممکن است چنین گروه هایی را غیر قانونی و خطرناک برای جامعه اعلام کند.

هیلاری کلینتون گفت: با صدور این گزارش «آمریکا قصد ندارد به عنوان یک قاضی برای کشورهای دیگر عمل کند یا خودش را یک نمونه کامل نشان دهد. اما به آزادی مذهبی توجه دارد.

او گفت: «ما برای اجرای آزادی مذهبی بسیار تلاش کرده ایم. ما می خواهیم ببینیم آزادی مذهبی جهانی باشد و ما می خواهیم از مردان و زنان شجاع در سراسر جهان که بر انجام باورهای خود در برابر خصومت و خشونت اصرار می ورزند، حمایت کنیم.»

XS
SM
MD
LG