لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۱

آمریکا، نگران حقوق مردم ایران


هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا می گوید در ایران، ارتش، به ویژه سپاه پاسداران انقلاب، نفوذ خود را افزایش می دهد:

****«من اختلاف نظرهای عمده ای با انقلاب ایران دارم، طرفداران اولیه آن می گفتند یک جمهوری خواهد بود. یک جمهوری اسلامی، اما جمهوری خواهد بود. سپس ما انتخابات بسیار خدشه داری را دیدیم، و ما دیده ایم که مقامات برگزیده برای اجرای قدرت خود به ارتش متوسل شدند. و بسیاری از ایرانیان - حتی کسانی که ماندند، حتی آنهایی که در آغاز موافق و همراه بودند - می گویند: این چیزی نیست که ما می خواستیم.»

هیلاری کلینتون که در برنامه «این هفته« شبکه خبری ای بی سی سخن می گفت اظهار داشت، ایالات متحده با تلاش برای باز کردن راه دسترسی به فناوری ارتباطی در کشور، و با سخن گفتن در دفاع از حقوق انسانی، سیاسی و مدنی تمام ایرانیان، از آنها طرفداری کرده است:

*** ما کاملا روشن ساختیم که از تلاش های قانونی و مشروع مردم ایران برای اعتراض و تظاهرات علیه انتخابات ناقص و دستکاری شده حمایت می کنیم. ما برای مقامات ایران روشن ساختیم که آنها نه فقط انتخاباتی نامشروع برگزار کردند، بلکه قوانین اعلام شده و قانون اساسی خود را نقض کردند.»

هیلاری کلینتون گفت دولت اوباما از حق مردم ایران برای استفاده از حقوق جهانی خود دفاع کرده است:

**** «آنچه ما سعی کردیم انجام دهیم این است که از حقوق انسانی هر کسی، به ویژه حقوق ایرانیان شجاع، حقوقدانان، وکلا، فعلان و افراد دیگری دفاع کنیم که ایستاده اند و به رژیم می گویند: نه، تو باید به قول هایی که درباره آنچه ما باید انتظار داشته باشیم داده ای، عمل کنی.»

هیلاری کلینتون گفت: این مساله ای حساس است، اما جان کلام این است که به گمان ما شایستگی مردم ایران از آنچه در حال حاضر به آن ها داده می شود، بسیار بیشتر است، و ما نگرانی جهتی هستیم که می بینیم ایران به سوی آن پیش می رود.»

XS
SM
MD
LG