لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۵

کلینتون در افغانستان


هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، در جریان دیدار اخیر خود افغانستان، همراه با نمایندگان بیش از ۷۰ کشور و سازمان در کنفرانس کابل حضور یافت.

خانم کلینتون گفت در نبرد علیه طالبان پیشرفت می شود. جریان منابع به افغانستان ادامه دارد، از جمله تقریبا ۱۰ هزار سرباز بین المللی جدید برای نیروی بین المللی کمک امنیتی. نیروهای امنیتی افغانستان آموزش می بینند. و ستیزه گران در بخش هایی از کشور که در آنها برای مدتی طولانی آزادانه عمل کرده اند، به چالش گرفته می شوند.

آمریکا زمینه را برای انتقال مسئولانه و مشروط وظایف امنیتی به افغانستان در ژوئیه ۲۰۱۱ آماده می سازد. با این حال، آغاز این مرحله نشانه ای بر پایان درگیری آمریکا نیست. هیلاری کلینتون گفت: «ما قصد نداریم ماموریت دراز مدت خود را رها کنیم.» آمریکا بر آن است به کمک به توسعه اقتصادی افغانستان و حمایت از آموزش، تجهیز و تقویت نیروهای امنیتی آن برای مدتی طولانی ادامه دهد.

هیلاری کلینتون تایید کرد که دولت افغانستان گام هایی برای نشان دادن پاسخگویی بیشتر برداشته است. حامد کرزی، رییس جمهوری، یک نیروی ضربتی جدید، ادارات جدید و ابزار قانونی جدید برای مبارزه با فساد به وجود آورده است. او همچنین اخیرا فرمانی صادر کرد که قوم و خویش بازی در دولت را ممنوع می کند. اما، هیلاری کلینتون گفت: «برای مبارزه و بهبود کارآیی دولت راه میان بر و کوتاهی وجود ندارد. در این جبهه، هم مردم افغانستان و هم جامعه بین المللی نتایجی را انتظار دارند.»

وزیر امور خارجه آمریکا بر اهمیت دفاع از حقوق زنان افغان، گروه های قومی، و جامعه مدنی تاکید گذاشت. این گروه ها نباید در دنبال کردن هدف ادغام عناصر طالبان در جامعه و آشتی، قربانی شوند. کار زنان و گروه های جامعه مدنی افغانستان برای موفقیت کشور اساسی است. هیلاری کلینتون گفت: «اگر به این گروه ها قدرت داده شود به برقراری صلحی عادلانه و پایدار کمک کنند، چنین خواهند کرد. اما اگر آنها ساکت و به حواشی جامعه افغانستان رانده شوند، آنگاه چشم انداز صلح و عدالت تیره خواهد شد.»

کلینتون گفت: «جهان در کنار افغانستان ایستاده و در مخالفت با تهدید مشترک افراط گرایی اسلامی، استوار است. ولی ما نباید فراموش کنیم که نه فقط میلیون ها افغان برای پی ریزی شالوده آینده ای بهتر تلاش می کنند، بلکه ده ها هزار مرد و زن جوان از سراسر جهان نیز دراین مهم شرکت دارند.» بسیاری روی موفقت در افغانستان حساب می کنند.

XS
SM
MD
LG