لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۵

پیام پرزیدنت اوباما به مناسبت فرا رسیدن نوروز


پرزیدنت اوباما در یک نوار ویدیویی به مناسبت عید نوروز، از قول و قرارهایی که در خاورمیانه و شمال آفریقا در جریان است؛ سخن گفت.

«آنچه ما امروز در سراسر منطقه می بینیم اصرار و پافشاری دولت هایی است که در برابر مردم خود پاسخ گو هستند.»

جشنواره بهاره نوروز باستانی اکنون از سوی میلیون ها نفر در سراسر جهان جشن گرفته می شود.

این کلمه خود به معنای روز نوست و همانطور که هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه در پیام نوروزی اش اشاره کرد ملیت های گوناگون از جمله آمریکایی ها، افغان ها، کردها، ایرانی ها و مردم آسیای مرکزی با خانواده و دوستان خود گرد هم می آیند تا شروع بهار و سال نو را گرامی بدارند و به دستمایه تولدی دوباره و جستجوی خوشبختی بیندیشند آرمان هایی که همه ما با هم در آن شریک هستیم.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه ای می گوید سال جدید به ما این فرصت را می دهد که درباره رویدادهای اخیر خاورمیانه بیندیشیم.

«ما تظاهرات صلح آمیزی را که بیانگر حقوق بشر و شاًن انسانی در بخش بزرگی از این منطقه بود؛ تحسین می کنیم و برای فرصت های نوروزی و تلاش برای حفظ ارزش های آن به جامعه جهانی می پیوندیم».

پرزیدنت اوباما سپس گفت همان نیروهای امیدبخشی که سراسر میدان تحریر را در قاهره در نوردیدند، در خرداد ۱۳۸۸ در میدان آزادی تهران به حرکت در آمدند.

... و همانطور که مردم منطقه بر حق انتخاب خود برای این که چگونه حکومتی داشته باشند؛ تاًکید می کنند، دولت های منطقه نیز در این که چگونه به خواست های مردم خود پاسخ دهند؛ دارای حق انتخاب بوده اند.

تا کنون پاسخ دولت ایران به تظاهرکنندگان این بوده است که بیشتر به حفظ قدرت خود علاقمند است تا احترام به حقوق مردم ایران.

پرزیدنت اوباما می گوید تبلیغات تهدید آمیز رژیم ایران علیه ایرانی ها اثبات ترس است نه قدرت.

اما آینده ایران با ترس شکل نمی گیرد. آینده ایران از آن جوانان است، جوانانی که خود، سرنوشت خویش را تعیین می کنند.

پرزیدنت اوباما که مستقیماً با آنان سخن می گفت، اضافه کرد که شما در درون خود هم غنای فرهنگی باستانی ایران را نهفته دارید و هم قدرت بنای ایرانی را که پاسخگوی آرمان های شماست و هر چند که زمانه تاریک جلوه می کند، می خواهم شما بدانید که من در کنار شما هستم.

پرزیدنت اوباما در پیام نوروزی خود با اشاره به سیمین بهبهانی - شاعری که می گوید دوره دوم جوانی را با سرزمینش آغاز کرده است – گفت بگذارید این فصلی از جوانی دوم برای همه ایرانیان باشد، دوره ای که در آن فصل تازه ای از زندگی شکوفا خواهد شد.

XS
SM
MD
LG