لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۸

اتحادیه اروپا و آمریکا در چگونگی برخورد با ایران متحد هستند


اتحادیه اروپا و آمریکا در چگونگی برخورد با ایران متحد هستند
اتحادیه اروپا و آمریکا در چگونگی برخورد با ایران متحد هستند

شورای اتحادیه اروپا، مرکز اصلی تصمیم گیری سیاسی اتحادیه، اخیرا بیانیه ای در مورد ایران تصویب کرد و «نگرانی عمیق» خود را از خودداری ایران از مطمئن ساختن جامعه بین المللی که برنامه اتمی آن انحصارا برای مقاصد صلحجویانه اجرا می شود، ابراز داشت. شورای اتحادیه اروپا گفت «خودداری مصِّرانه ایران از انجام تعهدات بین المللی اش و بی علاقگی ظاهری آن به دنبال کردن مذاکرات، پاسخی روشن را ایجاب می کند.»

رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید، در بیانیه ای گفت آمریکا «با نگرانی های جدی که شورای اروپا ابراز داشته است، موافق است.» گیبز گفت ایالات متحده «همراه با شریکان خود، به کار با ایران برای یافتن یک راه حل دیپلماتیک به منظور برطرف ساختن نگرانی های بین المللی از برنامه اتمی آن پای بند است. اما او یادآور شد که ایران نتوانسته است از «فرصت های زیاد» برای آغاز کسب اعتماد جامعه بین المللی استفاده کند. گیبز به ویژه به خودداری ایران از قبول رسمی طرح پیشنهادی آژانس بین المللی انرژی اتمی اشاره کرد. این پیشنهاد ایجاب می کند که ایران بیشترین مقدار اورانیوم کمتر غنی شده خود را برای پردازش بیشتر و تبدیل به سوخت برای رآکتور پژوهشی تهران، به منظور ساختن ایزوتوپ های پزشکی، به خارج از کشور بفرستد. رهبران ایران در آغاز نشان دادند این فکر را قبول می کنند، اما نتوانسته اند با آن موافقت کنند.

گیبز گفت اگر ایران به خودداری از رعایت کامل شرایط شورای امنیت سازمان ملل متحد و آژانس بین المللی انرژی اتمی در برنامه اتمی خود ادامه دهد، نتایجی به بار خواهد آمد، و ما برای اطمینان از معتبر بودن این پیامدها، از نزدیک با شریکان خود رایزنی خواهیم کرد. سخنگوی کاخ سفید تاکید کرد که آمریکا و شریکانش «برای حفظ رویکرد مشترک خود نسبت به رژیم ایران، گام های مناسب را بر می دارند.»

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، در مصاحبه ای با تلویزیون الجزیره، بر لزوم رویکردی مشترک به عنوان یک جنبه اصلی سیاست خارجی آمریکا، به رهبری پرزیدنت اوباما، تاکید گذاشت. او گفت: «ما می خواهیم با دیگران کار کنیم... در جهان مشکلی که آمریکا به تنهایی بتواند حل کند وجود ندارد، اما باید به سرعت اضافه کنم در جهان مشکلی نیست که بتواند بدون آمریکا حل شود.» در مورد ایران، هیلاری کلینتون گفت: «در نقطه ای، جامعه بین المللی باید با یک صدا حرف بزند، و ما فکر می کنیم چنین زمانی در مورد برنامه اتمی ایران رسیده است... جامعه بین المللی هنوز می خواهد با ایران تعامل کند، اما مردم اینک در کوشش برای تغییر فکر و رفتار رهبران ایران، به مسیرهای دیگر، مانند فشار بیشتر و تحریم ها توجه می کنند.»

XS
SM
MD
LG