لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۳

رژیم ایران پرده الکترونیک را ضخیم تر می کند


رژیم ایران برای ضخیم تر ساختن پرده الکترونیک که سعی دارد پیرامون مردم ایران بکشد، گام دیگری برداشته است.

گزارش ها حاکی است وزارت ارتباطات بانک ها، شرکت های بیمه و اوپراتورهای تلفن را از استفاده از فراهم آورندگان خارجی سرویس ای میل مانند یاهو، جی میل یا هات میل ممنوع ساخته است. در حقیقت آنها لازم خواهند بود از خدمات داخلی استفاده کنند.

این ممنوعیت دانشگاه ها و نهادهای وابسته به دولت ایران را نیز شامل می شود. به گزارش خبرگزاری نیمه رسمی مهر، رضا تقی پور وزیر ارتباطات و فناوری ایران گفته است میزبانان خارجی ای – میل در انتقال اطلاعات خارج از کشور درگیر هستند ، و بنابراین تهدید امنیتی به شمار می آیند.

در حقیقت، استفاده از فراهم آورندگان ای میل که دولت تصویب می کند، بر توانایی رژیم ایران برای کنترل آنچه مردم ایران در فضای اینترنتی انجام می دهند می افزاید.

پس از اعتراضات گسترده طرفداران دمکراسی در ایران در سال ٢٠٠٩، وقتی اینترنت – از طریق ای میل، وبلاگ ها و رسانه های اجتماعی - توسط معترضین برای انتشار خبرها و جلب پشتیبانی مردم به کار گرفته شد، رژیم ایران سرکوب استفاده از اینترنت را تشدید کرد. یک ارتش سایبری برای دنبال کردن ناراضیان و سانسور اخبار به وجود آمده است، ده ها وبلاگ مویس دستگیر شده اند، ده ها هزار وب سایت بسته شده است، سرعت اینترنت کاهش یافته ، صاحبان کافه های اینترنت ناچار شده اند اطلاعات شخصی مشتریان خود را به دست آورند و نگاه دارند، و رژیم به ساختن یک شبکه اینترنتی پرداخته است که می تواند دسترسی ایرانیان به شبکه جهانی اینترنت را محدود سازد.

باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، دولت ایران را بدلیل کوشش برای کشیدن یک پرده الکترونیک در اطراف ایران محکوم کرده است:

«محدودیت های اینترنت چنان شدید شده است که ایرانیان نمی توانند آزادانه با عزیزانشان در داخل ایران، یا ورای مرزهای آن ارتباط برقرار کنند. از فناوری هایی که باید برای قدرت بخشیدن به شهر وندان به کار رود، جهت سرکوب آنها استفاده می شود.»

باراک اوباما گفت «ایالات متحده به جلب توجه به پرده الکترونیک که مردم ایران را از جهان جدا می کند ادامه خواهد داد. و ما امیدوار هستیم دیگران در پیشبرد آزادی های اساسی برای مردم ایران – آزادی ارتباط با هم و با مردم دیگر – به ما بپیوندند.»
XS
SM
MD
LG