لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۲۴

حمایت از انتقال های دمکراتیک در خاورمیانه و شمال آفریقا


ایالات متحده آمریکا از دگرگونی های سیاسی و اقتصادی در شمال آفریقا و خاورمیانه پشتیبانی می کند. جفری فلتمن، مدیر کل وزارت امور خارجه در امور خاورنزدیک، گفت «عقب گردی در کار نیست. مردم خواهان کرامت انسانی، حقوق دمکراتیک اساسی، دسترسی به فرصت های اقتصادی و پایان فساد گسترده هستند. دولت های قدیم و جدید اگر می خواهند مشروعیت خود را برای حکومت حفظ کنند، باید آرمان های مشروع مردمشان را بشناسند و پاسخ دهند.»

آمریکا به پیشبرد اصلاحات در منطقه پای بند است، و طی سال گذشته بیش از ۵۰۰ میلیون دلار از بودجه های وزارت امور خارجه و آژانس آمریکایی توسعه بین المللی را برای پشتیبانی از روند های انتقالی در منطقه و پی ریزی شالوده هایی جهت پیشرفت مداوم بکار گرفته است. مکانیسم هایی مانند برنامه مشارکت آمریکا - خاورمیانه وزارت امور خارجه، کمک های لازم را برای طرفداران دمکراسی و گسترش جامعه مدنی که خواهان تغییر هستند فراهم می آورد.

در تونس، از ژانویه ٢٠١١، آمریکا بیش از ۲۹۷ میلیون دلار برای پشتیبانی از انتقال سیاسی تعهد کرده است. پیش از انتخابات تاریخی تونس، برنامه هایی که دولت آمریکا از آنها حمایت می کند به افزایش توانایی احزاب سیاسی کمک کرد، جامعه مدتی و رسانه ها را برای نظارت بر انتخابات و آماده سازی مردم یاری داد ، و بر مشارکت زنان در روند سیاسی افزود.

در مورد مصر، فلتمن مدیر کل وزارت امور خارجه آمریکا گفت «ما وارد لحظه ای مهم در روند انتقال در مصر شده ایم. طی دو ماه آینده، قرار است رییس جمهور برگزیده شود، کابینه جدید کارش را آغاز کند ، قدرت از نظامیان به رهبری غیر نظامی منتقل شود و تدوین قانون اساسی ادامه پیدا کند. ما علاقه مندیم به مصر در بیرون آمدن پیروزمندانه از این مرحله کمک کنیم. ما منتطر هستیم مناسباتی نیرومند با دولت جدید مصر برقرار کنیم تا آنرا عملا در تمام مقوله های مورد علاقه ، از جمله پیشبرد احترام به حقوق بشر، حفظ پیمان صلح با اسراییل، و ساختن نوعی رابطه عمیق و گسترده که مسلم سازد مصر نیرویی برای صلح و ثبات منطقه ای خواهد بود، شرکت دهیم. »

بهار عربی فرصتی بی سابقه برای مردم منطقه جهت دست یافتن به آزادی سیاسی بیشتر و کامیابی اقتصادی فراهم می آورد. و امریکا آنچه را در توان دارد برای شکل گرفتن این آرمان ها بکار می گیرد.
XS
SM
MD
LG