لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۰۲

پیشبرد صلح بین اسراییل و فلسطینیان


در مجمع اقتصادی جهان که اخیرا در اردن تشکیل شد، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا گفت چالش برقراری صلح بین اسراییلی ها و فلسطینی ها «عظیم است، اما الزام برای صلح بسیار بزرگتر است.»

کری در ماه مه به خارمیانه رفت، با این هدف که دو طرف را به آغاز دوباره مذاکرات جدی که در ۲۰۰۸ پایان یافت، تشویق کند.

در مجمع اقتصادی جهان در ۲۸ مه، وزیر امور خارجه آمریکا برنامه مهمی را که توسط تونی بلر، نخست وزیر سابق بریتانیا، بازرگانان عمده فلسطینی و اسراییلی، و نیز بازرگانانی از سراسر جهان شکل می گیرد ستود و گفت مقصود به وجود آوردن «یک اقتصاد فلسطینی سالم و بادوام است که بخش خصوصی آنرا هدایت کند و نه تنها کامیابی کشور آینده فلسطین را افزایش دهد، بلکه امکانات بیشتری برای اردن و اسراییل فراهم آورد.»

جان کری گفت «ما در صدد هستیم حدود چهار میلیارد دلار سرمایه گذاری بسیج کنیم... تیم کارشناسان – شهروندانی که وقت خود را اعانه می دهند– به تجزیه و تحلیل فرصت هایی در توریسم، ساختمان، تولیدات سبک، ساختن مواد، انرژی، کشاورزی، و فناوری اطلاعات و ارتباطات، می پردازند.»

کری گفت نتایج مقدماتی برنامه نشان می دهد تولید داخلی ناخالص فلسطین می تواند بالغ بر ۵۰ درصد طی سه سال رشد کند، نرخ بیکاری که امروز ۲۱ درصد است به ۸ درصد پایین بیاید، و میانگین دستمزد و حقوق سالانه بالغ بر ۴۰ درصد بالا برود.

اما، وزیر امورخارجه آمریکا یادآور شد این رویکرد اقتصادی متغییر بدون نیمه دوم معادله برای صلح واقعی اسراییل – فلسطین نمی تواند عملی شود: مسیر سیاسی که بن بست بین طرفین را از بین ببرد و به راه حل دو کشوری منجر شود.

و برای آن که این راه موفق شود، لازم است دو طرف به مذاکره بنشینند. جان کری گفت «ما به نقطه حساسی می رسیم که در آن باید تصمیماتی سخت گرفته شود. و من از همه شما درخواست می کنم چشمهایتان را روی آنچه براستی می تواند در این جا انجام گیرد متمرکز سازید. به تمام آنچه می تواند تغییر کند بیاندیشید. این عاملی است که باید ما را برانگیزد.. داستان بن بست بین اسراییلی ها و فلسطینی ها دیگر نمی تواند در باره زمان هایی که به دلیل کوشش های نافرجام از دست داده ایم باشد. باید درباره راه های بسیار واقعی باشد که ما بتوانیم مردم را بالا بکشیم، فرصت هایی بوجود آوریم، و شرایطی برای صلح ایجاد کنیم.»
XS
SM
MD
LG