لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۲۶

خطرات ایران و کره شمالی برای ان پی تی


جلسه دوهفته ای کمیته تدارکاتی پیمان ممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی – ان پی تی – در ژنو روز سوم ماه مه به پایان رسید.

توماس کانتریمن، معاون وزارت امورخارجه آمریکا برای امنیت بین المللی وممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی، نگرانی های آمریکا از برنامه های اتمی ایران و کره شمالی را برجسته ساخت.
او گفت «ما همچنان براین باوریم که امروز بزرگترین چالش با رژیم ممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی از ادامه فعالیت های جمهوری اسلامی ایران ناشی می شود، و ما خوشحال هستیم که این موضوع مورد توجه قرار گرفت و به خوبی با آن برخورد شد. روشن است برای آن که رژیم ایران پیام را بشنود و به طور جدی به تعهدات خود در ان پی تی عمل کند باید کارهای بیشتری صورت گیرد.»

در جریان جلسه، توماس کانتریمن بر چالش جدی کره شمالی با رژیم جهانی ممنوعیت گسترش تسلیحات و صلح و امنیت بین المللی تاکید گذاشت. او گفت «تحریکات کره شمالی، با محکومیت گسترده بین المللی روبرو شده است. ایالات متحده آمریکا روشن ساخته است که کره شمالی را به عنوان یک کشور اتمی قبول نخواهد کرد. کره شمالی باید به تعهدات بین المللی خود عمل کند درغیراین صورت با انزوای بیشتر روبروخواهد شد.»

کانتریمن که در پی کنفرانس ژنو با خبرنگاران سخن می گفت ، اظهار داشت ایران وک ره شمالی با نقض قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد در جستجوی موادی مرتبط با برنامه های اتمی خود هستند. او یادآور شد کوشش بین المللی قاطعی برای جلوگیری از نقل وانتقال تمام چنین موادی به کره شمالی و ایران در جریان است. اما گفت کارهای بیشتری می تواند انجام گیرد و تمام کشورها را ترغیب کرد قطعنامه هایی را که سازمان ملل متحد در مورد ایران و کره شمالی صادرکرده است رعایت و اجرا کنند.

درجریان کنفرانس، توماس کانتریمن معاون وزارت امورخارجه آمریکا گفت «آمریکا با حق کشورهایی که به تعهداتشان عمل می کنند برای دنبال کردن انرژی اتمی جهت مقاصد صلحجویانه مخالفتی ندارد...آمریکا همچنان متعهد است با تمام کشورها در کوششی هماهنگ برای حفظ یکپارچگی واعتبار ان پی تی کار کند.»
XS
SM
MD
LG