لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۷

هدف های پرزیدنت اوباما برای کنترل تسلیحات


پرزیدنت باراک اوباما دراوائل نخستین دورریاست جمهوری خود، نگرشی را که برای پیشبرد یک جهان بدون تسلیحات اتمی دارد تشریح کرد، ازجمله ازطریق خلع سلاح، جلوگیری از تروریسم اتمی و مهار گسترش تسلیحات اتمی.
ازآن هنگام، ایالات متحده آمریکا و شریکانش گام های عمده ای بسوی انجام این هدف ها برداشته اند. با این حال، رُز گوته مولر، معاون وزارت امور خارجه آمریکا درکنترل تسلیحات و امنیت بین المللی گفت "علیرغم موفقیت های گذشته، چالش های مهمی در اطراف ما و در افق وجود دارد. مهمتر ازهمه، کره شمالی، ایران و سوریه به تعهدات خود به پیمان ممنوعیت گسترش تسلیجات اتمی- ان پی تی – عمل نکرده اند و گام های لازم را برای اصلاح تخلفات برنداشته اند.
او گفت " این سرپیچی ها امنیت بین المللی را تهدید می کند و اعتماد به پیمان را کاهش می دهد. این موارد همچنین از رسیدن به هدف های مشترک خلع سلاح جلوگیری می کند."
بنابراین دستورکار و برنامه رییس جمهوری برای چهار سال آینده چیست؟
ممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی ارجحیتی بالا برای امریکا دارد. ازاین رو، ما با شریکان خود کارخواهیم کرد تا مطمئن شویم مقررات ان پی تی اجرا می شود، و تمام طرف ها به آنها پای بند هستند یا با پیامد هایی روبرو خواهند شد. ما همچنین برای ایجاد منطقه ای رها از تمام سلاح های انهدام جمعی در خاورمیانه کار می کنیم، و به ماموریت خود برای حفظ امنیت، جمع اوری و از بین بردن مواد اتمی آسیب پذیر ادامه می دهیم، تا به دست تروریست ها نیافتد.
درجبهه خلع سلاح، ایالات متحده به روند کاهش شمار تسلیحات اتمی ادامه می دهد. معاون وزارت امورخارجه آمریکا گفت " ما اینک شکلی را که توافق آینده با روسیه باید داشته باشد – و چگونگی گنجاندن تمام طبقات تسلیحات اتمی را بررسی می کنیم."
آمریکا امید واراست درآینده نزدیک مذاکره درباره پیمان کاهش مواد اتمی را آغاز کند، کاری که گامی اساسی بسوی خلع سلاح اتمی جهانی خواهد بود. والبته، تصویب واجرای پیمان جامع ممنوعیت آزمایش های اتمی همچنان به عنوان ارجحیتی باقی است.
معاون وزارت امور خارجه آمریکا گفت "ایالات متحده همیشه به نوسازی و نوآوری پای بند بوده است، و حوزه ممنوعیت گسترش تسلیحات ازاین قاعده مستثنی نیست. برای پاسخگویی به چالش ها ما به ایجاد راه هایی می اندیشیم که از فن آوری ها جهت مقابله با مشکلات تصویب پیمان و نظارت براجرای آن استفاده شود. امیدواریم کشورهای دیگرنیز دراین تلاش به ما بپیوندند.
XS
SM
MD
LG