لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ ایران ۲۳:۱۵

سرخط خبرها

یمن و تسلیحات ارسالی از ایران

دولت یمن برفعالیت های ایران درگسترش اسلحه وبی ثباتی در منطقه ضربه ای وارد آورده است.

روز ۲۳ ژانویه، دولت یمن راه را بریک کشتی درآبهای یمن که سعی داشت محموله بزرگی از تسلیحات، مواد منفجره مهمات دیگر ارسالی از ایران را به یمن قاچاق کند، بست. ویکتوریا نولاند سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا دربیانیه ای از دولت یمن تقدیر کرد ویاد آورشد تحقیقات اولیه فاش ساخت کشتی محموله بزرگی از مواد منفجره، خمپاره، آرپی جی، مواد ساختن بمب های کنار جاده ای، وناراحت کننده تراز همه، موشک های ضد هوایی متحرک حمل می کرد." خانم نولاند گفت "هدف سلاح ها آشکارا این بود که خساراتی عمده با بالاترین تعداد ممکن تلفات ببارآورد و تهدیدی هم برای یمن وهم برای منطقه است."

حسن الاحمدی رییس اداره امنیت ملی یمن گفت حمل تسلیحات نشان می دهد مقامات ایران " بر صدمه زدن به یمن اصرار دارند." عبدالقادر قطحان وزیر کشوریمن دربیانیه ای گفت " محموله تسلیحات ومواد منفجره که در ۲۳ ژانویه درآبهای ساحلی یمن کشف و ضبط شد به دلیل میزان مواد منفجره ای که در صورت کارگذاشتن درمناطق مسکونی میلیون ها یمنی را می کشت، بسیارخطرناک بود."

سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا یادآورشد قطعنامه ۱٧۴۷ شورای امنیت سازمان ملل متحد " آشکارا ایران را ازصدور اسلحه و مواد مربوط ممنوع می سازد، وبا توجه به این مدرک، ایالات متحده کمیته تحریم های سازمان ملل متحد را ترغیب می کند بی درنگ به درخواست دولت یمن برای اعزام هیاتی از کارشناسان جهت بررسی تسلیحات توقیف شده و ارائه یافته هایش به شورای امنیت پاسخ دهد."

خانم نولاند گفت ایران از طریق فعالیت های تسلیحاتی وحمایت از اقدامان بی ثبات کننده درمنطقه، به سرپیچی ازخواست جامعه بین المللی ادامه می دهد. جامعه جهانی باید همچنان با یک صدا سحن بگوید وبرای اطمینان ازاین که ایران به تعهدات بین المللی خود پای بند بماند کارکند."

مهم‌ترین خبرهای روز ایران و جهان

هوک در نشست کنگره: آمریکا به دنبال جنگ با ایران نیست؛ آینده ایران را مردم آن تعیین خواهند کرد 

«برایان هوک»،‌ نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران در جریان جلسه‌ای با اعضای یکی از کمیته‌های فرعی مجلس نمایندگان گفت: آینده ایران را مردم آن تعیین خواهند کرد. او افزود: دولت آمریکا به دنبال جنگ با ایران نیست و اقدام‌هایی که انجام می‌دهد، همه دفاعی است.

این جلسه روز چهارشنبه ۲۹ خرداد از سوی کمیته فرعی امور خاورمیانه، شمال آفریقا تروریسم بین‌المللی برای بررسی سیاست خارجی دولت پرزیدنت ترامپ در قبال ایران برگزار شد.

«تد دویتچ» رئیس این جلسه و نماینده دموکرات از ایالت فلوریدا گفت: ایران مشغول برهم ریختن اوضاع خاورمیانه است،‌ آمریکایی‌های ایرانی تبار را به زندان می‌اندازد مانند سیامک و باقر نمازی و از جمله سرنوشت باب لوینسون. همه باور داریم رفتار ایران غیرقابل قبول است. بحث در این‌جا در مورد سیاست خارجی دولت، شکل اجرا و اهداف آن است.

«جو ویلسون» نماینده جمهوری‌خواه کارولینای جنوبی در جریان این جلسه گفت: سیاست آمریکا باعث نشده ایران به بزرگترین حامی تروریسم جهان تبدیل شود. این رفتار ایران در راستای برهم‌زنندگی‌هایی است که همواره آن را نشان داده است. ایران به توافق اتمی رسید ولی به جای این که به سمت بهبود اوضاع برود، شروع به هزینه گذاشتن در خاورمیانه و حمایت از بشار اسد کرد.

«برایان هوک» در جریان این جلسه گفت: دولت فعلی با دو هدف کمپین فشار بر ایران را دنبال کرد: این که بودجه برای فعالیت‌های برهم‌زننده‌‌اش نداشته باشد و دوم این که به میز مذاکره بازگردد. پرزیدنت ترامپ و مایک پمپئو به وضوح گفته‌اند خواهان گفت‌وگو با ایران هستند و هیچ‌کس مخالف رسیدن به توافقی جامع نیست. برنامه اتمی، موشکی، حمایت تسلیحاتی و مالی از تروریسم و دستگیری شهروندان آمریکایی چهار هدفی است که ما در سیاست خارجی و در مورد ایران، برنامه خود را بنا کرده‌ایم.

نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران افزود: در یمن، ایران کارش به ایجاد یک بحران انسانی منتهی شده است. در سوریه مشغول ساختن پایگاهی برای ایجاد عملیات ترور و تهدید اسرائیل است. فشار ما، برای بازگرداندن این کارهای ایران است. امروز نیروهای شیعه در سوریه می‌گویند دیگر بودجه ندارند. در لبنان حزب‌الله به طور عمومی درخواست کمک از مردم کرده است.

برایان هوک با دفاع از تصمیم پرزیدنت ترامپ برای خروج از توافق اتمی با ایران گفت: از سال ۲۰۱۴ و در همان زمان که توافق اتمی در جریان بود، بودجه نظامی ایران همین طور تا سال ۲۰۱۷ بیشتر شد. از زمان بازگشت تحریم‌ها، یک سال بودجه نظامی ایران هفت درصد و سال بعد ۱۰ درصد بودجه نظامی ایران کم شده است. کمپین فشار حداکثری ما دارد جواب می‌دهد. ولی ایران دیپلماسی را با دیپلماسی جواب نداده و با ترور، خشونت و زیاده‌خوایی پاسخ داده است.

نسخه کامل دو ساعته این نشست را با ترجمه همزمان از فیسبوک صدای آمریکا ببینید:

نگرانی های ایالات متحده از اقدامات جمهوری اسلامی و فشار بیشتر

ایالات متحده می‌گوید که توافق هسته ای با ایران در رفتار این کشور تاثیر مثبتی نداشته است. پرزیدنت ترامپ با خروج از توافق برجام در اردیبهشت ۱۳۹۷، در دو مقطع در مرداد و آبان سال گذشته، دستور بازگشت تحریم‌های هسته ای علیه جمهوری اسلامی ایران را صادر کرد.

ایالات متحده می‌گوید که جمهوری اسلامی بزرگترین دولت حامی تروریسم است، برنامه موشکی بالیستیک خود را برخلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ادامه می دهد، و عامل بی‌ثباتی در خاورمیانه است.

آزمایش‌های موشکی ایران پیش از این نیز با واکنش کشورهای غربی مواجه شده بود و آنها بارها از جمهوری اسلامی خواسته بودند تولید و آزمایش این موشک‌ها را متوقف کند.

ایران طی سال‌های اخیر دست به انجام آزمایش‌های موشکی زده است که روی برخی از آنها به زبان‌های مختلف (از جمله عبری) شعار «نابودی اسرائیل» نقش بسته بود.

در سال ۹۷ همچنین چند نقشه افراد وابسته به جمهوری اسلامی برای ترور مخالفان سیاسی در اروپا نیز کشف و منجر به اقدام دیپلماتیک از سوی کشورهای فرانسه،‌ آلمان، دانمارک، و هلند علیه رژیم ایران شد.

وزیر خارجه آمریکا اول خرداد سال گذشته با اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، ۱۲ شرط ایالات متحده برای توافق با جمهوری اسلامی را برشمرد که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم ایران است.

برخی از این شروط شامل توقف حمایت از تروریسم و خودداری از اقدامات مخرب در منطقه نظیر حمایت از حزب الله لبنان و دخالت در کشورهای منطقه است.

آمریکا در ابتدای سال ۹۸، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد. این نخستین بار بود که ایالات متحده نیروی نظامی یک کشور را در چنین فهرستی در کنار گروه‌هایی چون القاعده و داعش قرار می‌داد.

همچنین در پی بالا گرفتن تنش ها در منطقه صبح پنجشنبه ۲۳ خرداد، دو نفتکش که از امارات و عربستان به سمت شرق آسیا در حرکت بودند هدف حمله قرار گرفتند. چند ساعت بعد از این حمله، وزیر خارجه ایالات متحده در یک نشست خبری، جمهوری اسلامی ایران را مسئول حمله به نفتکش ها در دریای عمان دانست.

آقای پمپئو گفت که ایران در تاریخ ۲۲ آوریل جهان را تهدید کرد که روند انتقال نفت در تنگه هرمز را مختل می‌کند و اکنون در جهت عملی کردن آن تهدید، تلاش می‌کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

تیم کارشناسی ارتش آمریکا: مین به کار رفته در حمله به نفتکش‌ها شباهت زیادی به مین‌های ایران دارد

شان کیدو در حال گفت‌وگو با خبرنگاران

تیم کارشناسی نیروی دریایی ایالات متحده در نزدیکی فجیره با اعلام نتایج تحقیق خود در مورد حادثه حمله به نفتکش ژاپنی در دریای عمان گفت مین‌های به کار رفته شباهت خیلی زیادی به مین‌‌های ایران دارد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، شان کیدو روز چهارشنبه ۲۹ خرداد، در جریان یک نشست خبری، بقایا و مواد به جا مانده از این مین را به خبرنگاران نشان داد.

در حالیکه از هفته پیش مقام های آمریکا بر نقش جمهوری اسلامی در این حملات تاکید دارند، ایران دست داشتن در حمله و برداشتن مین از روی کشتی را رد کرده است. آمریکا فیلمی از حضور نیروهای ایران و جمع آوری مین های کارنکرده از نزدیکی نفتکش را منتشر کرده است.

روز چهارشنبه همچنین فرمانده شان کیدو گفت: بررسی محل حمله روی نفتکش ژاپنی با این فرضیه که یک جسم هوایی به آن اصابت کرده، هماهنگ نیست.

او افزود: مین به کار رفته بسیار مشابه همان مین‌هایی است که ایران در رژه‌های خود به نمایش می‌گذارد.

این گزارش می‌گوید تیمی از خبرنگاران به نزدیکی فجیره منتقل شده و از سوی کارشناسان نیروی دریایی آمریکایی در جریان جزئیات حمله و مواد به کار رفته در آن قرار گرفتند.

شان کیدو افزود: مین‌ها بالاتر از خط آب نصب و منفجر شده و سوراخی درست کرده است. به نظر می‌رسد مهاجمان قصد غرق کردن نفتکش را نداشته‌اند.

او همچنین گفت: از محل انفجار آثار انگشت هم به دست آمده که در حال بررسی است تا پرونده‌ای کیفری علیه مهاجمان درست شود.

او به جزئیات بیشتری اشاره نکرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

هلند سه روس و یک اوکراینی را به عنوان متهم قتل سرنشینان هواپیمای مالزی محاکمه می‌کند

هواپیمای مالزی که اکثر مسافران آن هلندی بودند بر فراز آسمان اوکراین هدف قرار گرفت و سقوط کرد.

مقام های قضایی قصد دارند سه شهروند روسیه و یک اوکراینی را به اتهام قتل سرنشینان هواپیمای مالزیایی که سال ۲۰۱۴ بر فراز آسمان اوکراین هدف قرار گرفت، محاکمه کنند.

به گزارش رویترز، دادستانی‌ هلند اعلام کرد آنها سال آینده محاکمه می‌شوند.

در تابستان ۱۳۹۳ هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ شرکت هواپیمایی مالزی به شماره پرواز «ام اچ ۱۷» که از آسمان شرق اوکراین عبور می کرد، هدف موشک قرار گرفت و همه ۲۹۸ مسافر و سرنشین آن کشته شدند. از بین مسافران ۱۹۶ نفر هلندی بودند.

در آن زمان تنش بین دولت اوکراین و جدایی طلبان نزدیک به روسیه بعد از بحران کریمه در اوج بود و یک سال پیش بازرسان بین المللی اعلام کردند موشک شلیک شده متعلق به یک تیپ نظامی روسی بود.

جزئیاتی از هویت این چهار متهم اعلام نشده است. همچنین اشاره ای نشد که این افراد در بازداشت هستند یا غیابی محاکمه می شوند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

تصمیم عجیب هند؛ بازدیدکنندگان بیش از سه ساعت در تاج‌محل باشند، جریمه می‌شوند

«ویل اسمیت» بازیگر و کمدین مشهور هالیوود در دیدار از تاج محل - اکتبر ۲۰۱۸

«تاج محل» هند که از محبوبترین جاذبه های توریستی جهان است محدودیتی سه ساعته برای دیدارکننده ها گذاشته است. از این پس هر کس بیشتر از سه ساعت در تاج محل بماند، جریمه خواهد شد.

این جریمه برابر با قیمت بلیت ورود خواهد بود و باید هنگام خروج پرداخت شود.

قرار بود قانون جدید در آوریل ۲۰۱۸ اعمال شود، ولی انتقادها به احداث در ورودی جدیدی که گفته می شد ورودی اصلی این بنای قرن هفدهم را می بست، آن را به تعویق انداخت.

شاهزاده ویلیام بریتانیا و همسرش کیت روبروی تاج محل - آوریل ۲۰۱۶
شاهزاده ویلیام بریتانیا و همسرش کیت روبروی تاج محل - آوریل ۲۰۱۶

​ورودی تاج محل برای گردشگران بین ۱۶ تا ۱۹ دلار آمریکا است، ولی گفته می شود برای شهروندان هند به مراتب ارزانتر و حدود ۳ دلار آمریکا هزینه دارد.

خانواده «جاستین ترودو» نخست وزیر کانادا در دیدار از تاج محل - فوریه ۲۰۱۸
خانواده «جاستین ترودو» نخست وزیر کانادا در دیدار از تاج محل - فوریه ۲۰۱۸

تاج محل، به دستور شاه جهان، پنجمین امپراتور گورکانی هند، و برای یادبود همسر ایرانی تبارش «ارجمند بانو بیگم» مشهور به «ممتاز محل» بنا شد و در فهرست میراث فرهنگی یونسکو قرار دارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

میلیاردر آمریکایی برای تحقیقی درباره استفاده اخلاقی از هوش مصنوعی ۱۸۸ میلیون دلار به آکسفورد هدیه داد

«استیون شوارزمن»، میلیاردر آمریکایی و بنیانگذار شرکت خدمات مالی «بلک استون» (Blackstone) ۱۸۸ میلیون دلار به دانشگاه آکسفورد انگلیس هدیه داد.

این کمک مالی به پژوهش در رابطه با هوش مصنوعی و مبانی اخلاقی پیرامون استفاده از این فناوری اختصاص خواهد یافت.

قرار است با کمک این پول، مرکزی به نام آقای شوارزمن احداث شود و علوم انسانی دانشگاه آکسفورد را زیر یک سقف قرار دهد. همچنین، مرکزی برای «اصول اخلاقی هوش مصنوعی» تا سال ۲۰۲۴ راه اندازی خواهد شد.

استیون شوارزمن
استیون شوارزمن

استیون شوارزمن ۷۲ ساله، هشتاد و دومین فرد ثروتمند دنیا است و ثروتش حدود ۱۵.۲ میلیارد دلار تخمین زده شده است.

آقای شوارزمن صدها میلیون دلار به دانشگاه های سراسر جهان از جمله ۱۵۰ میلیون دلار به دانشگاه «ییل» بخشیده است.

این نخستین باری نیست که او مبلغی را صرف پژوهش پیرامون هوش مصنوعی می کند.

سال گذشته، دانشگاه «ام آی تی» آمریکا ۳۵۰ میلیون دلار از او دریافت کرد تا مرکزی را به نام شوارزمن و با تمرکز بر پژوهش در مورد هوش مصنوعی و محاسبات راه اندازی کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

سه ماه بعد از سیل شیراز؛ چهار شهردار سابق مقصر شناخته شدند؛ قوه قضاییه نقش نهادهای دیگر را رد کرد

سیل دروازه شیراز در نخستین روزهای سال جاری بیش از ۲۰ کشته برجای گذاشت

دستگاه قضایی استان فارس چهار نفر از شهردارهای قبلی شیراز را به مقدار مساوی مقصر سیل فروردین در این شهر و مرگ بیش از ۲۰ نفر دانست.

حیدر آسیابی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان فارس اعلام کرد: «با توجه به وصول نظریه هیئت کارشناسی، چهار تن از شهرداران ادوار مختلف شیراز هر کدام به میزان ۲۵درصد مقصر شناخته شده‌اند و نظریه هیئت کارشناسی در مرحله ابلاغ است.»

روز پنجم فروردین ۱۳۹۸، سیل ناگهانی در شیراز در محدوده دروازه قرآن به مرگ ۲۱ نفر و مجروحیت ۱۱۹ نفر منجر شد. همان زمان برخی انتقاد کردند که پر کردن مسیل کنار دروازه قرآن موجب این فاجعه شد.

با این حال روز چهارشنبه دادستانی فارس دیگر دستگاه ها را در این سیل مقصر ندانست.

این در حالی است که پیشتر کمیته حقیقت‌یاب شورای شهر شیراز، علاوه‌ بر شهرداری، سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی دیگر از جمله استانداری، وزارت نیرو، اداره‌کل راه و شهرسازی، سازمان برنامه و بودجه، نیروی انتظامی، اداره‌کل منابع طبیعی، اداره‌کل هواشناسی و ... را به درصد متفاوت، در سیل شیراز مقصر شناخت.

مقامات ایالات متحده بارها نسبت به سوءمدیریت منابع طبیعی ایران و سدسازی‌های غیرضروری و بی‌برنامه با هدف پر کردن جیب مقامات فاسد رژیم جمهوری اسلامی هشدار داده و آن را از عوامل اصلی بروز بحران‌های زیست محیطی گوناگون، از جمله سیل‌های ویرانگر و خشکسالی‌های بی‌سابقه، برشمرده‌اند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در اردیبهشت ماه سال گذشته با اعلام حمایت از مردم ایران گفته بود که «بحران‌های مالی و زیست محیطی را در ایران شاهد هستیم. فساد کشور را فرا گرفته است. رژیم از مردم خود می‌دزدد.»

برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، هم با اشاره به این‌که پس از انقلاب در ایران ششصد سد «بدون هیچگونه ارزیابی محیط زیستی» ساخته شده است، اعلام کرده بود رژیم جمهوری اسلامی در چهل سال گذشته منابع آبی کشور را با سوءمدیریت نابود کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

فیلمبرداری پیش‌درآمد «بازی تاج و تخت» با بازی «نئومی واتس» آغاز شد

نئومی واتس، دوبار نامزد جایزه اسکار شده است

هواداران سریال محبوب «بازی تاج و تخت» که چندی پیش شاهد آخرین قسمت از فصل پایانی این سریال بودند با شنیدن خبر آغاز فیلمبرداری پیش‌درآمد این داستان دوباره به وجد آمدند.

این پیش درآمد که هنوز نامی برای آن انتخاب نشده در ایرلند شمالی فیلمبرداری می شود و قرار است داستان قبل از سریال «بازی تاج و تخت» را از نظر زمانی روایت کند.

چندین بخش از سریال «بازی تاج و تخت» از جمله «عروسی سرخ» و «جنگ حرامزاده ها» در مناطقی از ایرلند شمالی فیلمبرداری شده بود.

شبکه «اچ بی او» هنوز در مورد فیلمبرداری پیش درآمد این سریال واکنشی نشان نداده است، ولی پیشتر گفته بود که «نئومی واتس» قرار است در این مجموعه نقش زنی متمول و اغواگر را بازی کند که رازی سیاه را پنهان کرده است. خانم واتس دو بار نامزد جایزه اسکار شده است.

پیش درآمد «بازی تاج و تخت»، بیننده را به هزاران سال پیش از رویدادهای این مجموعه می برد و از رازهای وحشتناکی که در تاریخ «وستروس» ریشه دوانده تا هویت واقعی «وایت واکرها» را افشا می کند.

این مجموعه با همکاری «جین گلدمن» و «جورج آر آر مارتین» نویسنده کتاب های «بازی تاج و تخت» تهیه خواهد شد.

قسمت آخر سریال«بازی تاج و تخت»، ۱۹.۳ میلیون تماشاگر را پای شبکه «اچ بی او» نشاند و رکوردشکن شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

فیلم جدید «جنیفر انیستون» و «ادم سندلر» رکورد تماشا را در «نتفلیکس» شکست

جنیفر انیستون و آدام سندلر در فیلم «معمای قتل» پس از هشت سال با یکدیگر همبازی شدند

فیلم «معمای قتل»، اولین نقش آفرینی «ادم سندلر» در شبکه نتفلیکس که در آن با «جنیفر انیستون» همبازی بود، رکورد تماشاگران این شبکه خانگی را شکست.

این فیلم در سه روز نخست انتشار آن بر روی نتفلیکس، نزدیک به ۳۱ میلیون بیننده جذب کرد.

نتفلیکس می گوید این رقم دقیق است و تعداد بیننده ها را تنها اگر هفتاد درصد یا بیشتر از فیلم را تماشا کرده باشند حساب می کند.

شبکه نتفلیکس در سال ۲۰۱۵، قراردادی برای چهار فیلم با «ادم سندلر» امضاء کرد و در سال ۲۰۱۷، برای همکاری در چهار فیلم دیگر نیز با این کمدین مطرح هالیوود به توافق رسید.

این در حالی است که در سال های اخیر، محبوبیت فیلم های آقای سندلر در سینما افت کرده است، اما آمار جدید نتفلیکس نشان می دهد که او هنوز طرفداران زیادی دارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ادامه فشار بر معترضان به حجاب اجباری؛ دادگستری پرونده‌ها را خارج از نوبت رسیدگی می‌کند

از دو سال پیش زنان و دختران جوان زیادی در ایران به اجباری بودن حجاب در ایران اعتراض کردند.

علی القاصی، دادستان تهران، اعلام کرد که با معترضان به حجاب اجباری قاطعانه برخورد خواهد شد.

خبرگزاری ایرنا روز چهارشنبه ۲۹ خرداد گزارش داد که علی القاصی دادستان تهران با تاکید بر مقابله با معترضان به حجاب اجباری گفته است: «با کسانی که به صورت سازمان یافته به هنجارشکنی اقدام کرده و اهداف دشمن را در زمینه بی عفتی و بی حجابی ترویج می‌کنند، قاطعانه برخورد می‌کنیم.»

از دیماه دو سال پیش زنان و دختران جوان با بر چوب کردن روسری های شان، به اجباری بودن حجاب در ایران اعتراض کردند. تاکنون دهها نفر از این فعالان معترض توسط جمهوری اسلامی بازداشت و زندانی شده و برخی مجبور به ترک کشور شده اند.

اردیبهشت سال جاری، وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای سرکوب شدید فعالان حقوق زنان را در ایران به شدت محکوم کرد و خواستار پایان دادن به آزار و اذیت و زندانی کردن زنانی شد که تنها حقوق اولیه و بنیادین خود را مطالبه می‌کنند.

سازمان عفو بین الملل نیز خرداد ماه سال جاری با انتشار گزارشی، ضمن بازگو کردن نقش حجاب اجباری در زندگی روزمره زنان و دختران ایرانی، به برخوردهای گاه بسیار خشن ماموران پلیس امنیت اخلاقی با زنانی که حجاب کامل ندارند اشاره کرده است.

​مقامات جمهوری اسلامی پیش از این سگ‌گردانی در استان‌هایی از جمله تهران، گیلان و خوزستان را ممنوع اعلام کرده بودند و اواسط خرداد ماه سال جاری نیز مسعود سلیمانی معاون دادسرای عمومی و انقلاب گرگان نوشت که سگ‌گردانی در گرگان ممنوع است و پلیس موظف است در صورت مشاهده این موضوع، «متهم» را بازداشت کند و سگ نیز تحویل «شهرداری» شود.

همچنین جمهوری اسلامی سابقه برخوردهای خشن با سگ‌ها را داشته است، به طوری که ماموران شهرداری بارها اقدام به کشتن این حیوان‌ها کرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

همزمان با افزایش تنش بین ایران و آمریکا، اسرائیل یک مانور بزرگ نظامی برگزار کرد

ارتش اسرائیل روز چهارشنبه ۲۹ خرداد بزرگترین رزمایش سال‌های اخیر خود را در میانه تنش بین ایالات متحده و ایران به پایان رساند.

به گزارش آسوشیتدپرس، در این رزمایش چهار روزه هزاران نفر از نظامیان اسرائیلی از نیروهای زمینی، هوایی و دریایی شرکت داشتند.

نبرد با شبه‌نظامیان حزب الله نیز در این رزمایش شبیه سازی شد. اسرائیل می‌گوید از مدت‌ها پیش برای رزمایش برنامه ریزی شده بود.

این مانور ارتش اسرائیل همزمان با افزایش تنش بین ایران و آمریکا است. پنجشنبه هفته گذشته به دو نفتکش در دریای عمان حمله شد که آمریکا می گوید مدارکی دارد که نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی در این حملات نقش دارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

سناتور پال: کنگره باید در جریان تصمیم‌گیری‌های دولت آمریکا در مورد ایران باشد

«رند پال» سناتور جمهوری‌خواه ایالت کنتاکی درخواست کرد که کاخ سفید روند تصمیم‌گیری‌ها در مورد ایران را به کنگره اطلاع دهد. آقای پال گفته ورود به جنگ با ایران، اشتباهی بزرگ‌تر از جنگ در عراق است.

آقای پال عصر سه‌شنبه ۲۸ خرداد و در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی فاکس نیوز در واکنش به گفته‌های سناتور تام کاتن که درخواست کرده بود دولت آمریکا در پاسخ به حملات به نفتکش‌ها واکنش نظامی به ایران نشان دهد گفت: این کاری بر خلاف قانون اساسی است. بدون اجازه کنگره،‌ دولت نمی‌تواند وارد جنگ شود.

سناتور پال گفت: اگر یک کشتی به سمت شما شلیک می‌کند، می‌شود به آن حمله پاسخ داد، چون برای دفاع است. ولی اگر قرار به تلافی باشد و بگوییم می‌رویم و به کشتی‌های آن‌ها حمله کرده و یا روی تهران بمب می‌اندازیم، تصمیمی بر خلاف قانون اساسی و ناشی از خطا است.

آمریکا در جریان حمله هفته گذشته به دو نفتکش در دریای عمان، ایران را مسئول این حملات معرفی کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

اینترنت در اتیوپی سرانجام دوباره راه می افتد؛ ۱۵ میلیون کاربر دوباره به اینترنت متصل شدند

بخش انگلیسی صدای آمریکا - «اتیو تله کام»، تنها ارائه دهنده خدمات مخابراتی در اتیوپی، اینترنت را روز سه شنبه دوباره برقرار کرد. ۱۵ میلیون کاربر اینترنت در اتیوپی طی هفته گذشته از دسترسی به وب و رسانه های اجتماعی محروم بودند.

بعضی گمانه زنی ها حاکی از آن است که دولت اتیوپی اینترنت را برای جلوگیری از امکان تقلب در آزمون سراسری دبیرستان ها قطع کرد.

اتیوپی سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ اینترنت را قطع کرد تا پاسخ های به سرقت رفته آزمون سراسری به دست عموم نرسد.

وزیر آموزش اتیوپی به صدای آمریکا گفت وزارتخانه او دستور قطع اینترنت را نداده و سئوال های آزمون سراسری امسال هم سرقت نشده است.

قطع اینترنت در اتیوپی در جریان تظاهرات و ناآرامی های مدنی هم رخ داده است. این امر نگرانی ها نسبت به تعهد دولت اتیوپی به جامعه باز و آزاد را افزایش داده است.

سرمایه گذاران می گویند قطع مکرر اینترنت به تلاش های اتیوپی برای ایجاد اقتصادی در حال توسعه لطمه می زند.

شرکت «نت بلاکز»، گروه مستقل جامعه مدنی، می گوید که قطع کامل اینترنت در اتیوپی روزی ۴.۵ میلیون دلار هزینه دارد. در اتیوپی تنها ۱۵ درصد جمعیت به اینترنت دسترسی دارند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

آمار رسمی در ایران افزایش کودکان کار را تایید کرد

جدیدترین گزارش مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار نشان می دهد که تعداد کودکان کار در ایران افزایش یافته است.

جدیدترین گزارش مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار حاکی از وجود ۴۹۹ هزار کودک کار است، که ۱.۴ درصد آنها در مشاغل پرخطر مشغول به کار هستند.

گزارش مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار ایران مربوط به سال‌های ۹۴ تا ۹۶ است که به تازگی منتشر شده و بر اساس آن تعداد کودکان شاغل در سال ۹۶، نسبت به سال ۹۵ به میزان ۱۱.۵ درصد و نسبت به سال ۹۴ نیز ۱۰.۲ درصد افزایش داشته است.

همچنین این گزارش نشان می دهد که رده سنی کودکان کار ۵ تا ۱۷ ساله است، که حتی این کودکان در مشاغل پرخطر نیز حضور دارند.

این آمار تا سال ۹۶ در حالی اعلام شده که پیشتر یک مقام مسئول در سازمان بهزیستی ایران اعلام کرده بود در شش ماه نخست سال ۹۷ نزدیک به ۸۵۰۰ کودک کار و خیابان در ایران شناسایی شده‌اند.

ناهید تاج‌الدین عضو کمیسیون اجتماعی مجلس دهم نیز پیشتر گفته بود که بر اساس آمارها، تعداد کودکان کار در ایران بین ۳ تا ۷ میلیون نفر است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرزیدنت ترامپ می‌گوید از هفته آینده اخراج مهاجران غیرقانونی از آمریکا را آغاز می‌کند

بخش انگلیسی صدای آمریکا - پرزیدنت دونالد ترامپ عهد کرده است، هفته دیگر اخراج «میلیون ها بیگانه غیرقانونی» از ایالات متحده آغاز می شود.

این طرح اخراج، ماه ها است که تحت بررسی بوده است. یک مقام دولت ترامپ می گوید یک میلیون مهاجری که برایشان حکم نهایی اخراج صادر شده، اما همچنان در ایالات متحده زندگی می کنند در صف نخست خواهند بود. بالاترین شمار اخراج مهاجرین از ایالات متحده در سال ۲۰۱۳ در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما اتفاق افتاد که حدود ۴۳۵ هزار نفر بود.

مقام های مهاجرتی ایالات متحده می گویند با وجود تصمیمی که ترامپ اعلام کرده است، یورش به خانواده های مهاجران به زودی اتفاق نخواهد افتاد.

یورش در ابعادی که ترامپ اشاره کرده است نیاز به هزاران نیروی انتظامی دارد، اما بسیاری از ماموران اداره مهاجرت برای مهار مرز مکزیک به جنوب آمریکا منتقل شده اند. فقط در ماه مه بیش از ۱۴۰ هزار نفر از مرز مکزیک وارد ایالات متحده شده اند.

ترامپ این تصمیم را همزمان با راه اندازی کمپین انتخاباتی اش برای سال ۲۰۲۰ اعلام کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

سه شهروند روسیه و یک شهروند اوکراین متهم به دست داشتن در انفجار پرواز ام.اچ-۱۷ شدند

پنج سال پس از سرنگونی پرواز شماره ام.اچ۱۷ خطوط هوایی مالزی، سه شهروند روسیه و یک شهروند اوکراین با اتهام «قتل» درباره این پرونده مواجه شدند.

به گزارش رویترز، تیم تحقیقات بین‌المللی درباره سرنگونی این هواپیما که با هدایت هلند انجام می‌شد،‌ اعلام کرده است که این چهار تن متهمان اصلی سرنگونی این هواپیما هستند.

انتظار می‌رود که محاکمه این افراد به صورت غیابی انجام شود، چرا که هلند اعلام کرده است که روسیه با این تحقیقات همکاری نکرده و بعید است متهمان را برای محاکمه تحویل دهد.

سرگئی دوبینسکی، اوگ پولاتف و ایگور گیریکین متهمان روس پرونده و لئونید خارچنکو متهم اوکراینی سقوط این هواپیما است.

هواپیمای ام.اچ ۱۷ تابستان سال ۲۰۱۴ و در حالی که از آمستردام عازم کوالالامپور بود، سرنگون شد و ۲۹۸ نفر در جریان این حادثه جان خود را از دست دادند.

این هواپیما در منطقه تحت کنترل روسیه درشرق اوکراین هدف شلیک قرار گرفت و سقوط کرد.

تیم تحقیقات درباره این حادثه که متشکل از کارشناسانی از هلند، استرالیا، بلژیک، مالزی و اوکراین بود، اعلام کرد که دلیل سقوط این هواپیما برخورد یک موشک روسیه با این هواپیما بوده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

برایان هوک با هدف بررسی تهدیدهای ایران راهی خاورمیانه و سپس اروپا می‌شود

برایان هوک، نماینده ویژه امور ایران در وزارت خارجه آمریکا، قرار است راهی سفری به منطقه خلیج فارس و سپس اروپا شود.

او در مورد این سفر گفت: «امروز عصر برای انجام دیدارهای دو جانبه در عربستان سعودی، امارات متحده عربی، کویت، عمان، و بحرین راهی خلیج [فارس] می‌شوم و سپس به پاریس خواهم رفت تا با مقامات بریتانیا، فرانسه، و آلمان مشورت و صحبت کنم. موارد زیادی در مورد رژیم ایران است که در مورد آن گفت‌وگو خواهم کرد. ما در مورد تجاوزهای اخیر ایران در منطقه و حمله اخیر به دو نفتکش در دریای عمان صحبت خواهیم کرد و همچنین اطلاعات دیگری را که آمریکا در مورد ادامه تهدید‌های جاری در منطقه در اختیار دارد، ارائه می‌دهم.»

آقای هوک روز چهارشنبه ۲۹ خرداد و در گفت‌وگو با شبکه رادیویی ان‌پی‌آر در مورد ارسال هزار نیروی بیشتر به منطقه، گفت: «هدف از ارسال نیروهای اضافی به منطقه، برقراری مجدد بازدارندگی در مقابل حملات ایران است؛ [حملاتی] که به آزادی کشتیرانی آسیب وارد کرده و تهدیدی برای تجارت و کشتیرانی بین‌المللی است. ما متعهد به همکاری با متحدان خود در منطقه هستیم تا حضور نظامی مناسبی در منطقه داشته باشیم و بتوانیم بازدارندگی را بار دیگر برقرار کنیم.»

نماینده ویژه امور ایران در وزارت خارجه آمریکا در مورد این که آیا هنوز تمایل دارد توافق اتمی موسوم به برجام پابرجا بماند، گفت: «تصمیم‌گیری در مورد توافق اتمی ایران به عهده آن طرف‌هایی است که هنوز متعهد به آن توافق هستند. ما بیش از یک سال پیش از آن خارج شدیم. این به ما اجازه داد به جایی که امروز هستیم، برسیم: یعنی پیشبرد کارزاری که رژیم [جمهوری اسلامی] را از درآمدی که برای اجرای سیاست خارجی توسعه‌طلبانه و خشونت‌آمیزش نیاز دارد محروم می‌کند، ولی در همین حال طوری طراحی شده که ایران را به میز مذاکره بازگرداند.»

برایان هوک افزود: «تاریخ چهل ساله این رژیم نشان می‌دهد که چنان‌چه فشاری در کار نباشد، آنها به میز مذاکره باز نمی‌گردند. و ما یک سیاست خارجی را طراحی کرده‌ایم که جلوی دسترسی این رژیم به ده‌ها میلیارد دلار درآمد را گرفته و این امر تاثیر مثبتی در منطقه داشته است.»

آقای هوک در مورد آخرین موضع‌گیری حسن روحانی که گفته تحت فشار با آمریکا مذاکره نمی‌کند، گفت: «رژیم ایران خیلی چیزها می‌گوید که توانایی اجرای آن را ندارد. [برای مثال] آنها مدام تهدید می‌کنند که تنگه هرمز را می‌بندند؛ ولی توانایی چنین کاری را ندارند. اگر شما هم مانند من تاریخ چهل ساله این رژیم را مطالعه کنید، می‌بینید که آنها سر میز مذاکره بازمی‌گردند؛ اما بدون فشار، قطعا [به مذاکره] باز نخواهند گشت.»

او در مورد این انتقاد برخی رسانه‌ها که چرا آمریکا اطلاعات مربوط به حمله در دریای عمان را با متحدانش به اشتراک نگذاشته است، گفت: «آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، دیروز اعلام کرد که شواهد قوی در مورد دخالت ایران در حملات به نفتکش‌ها وجود دارد. وزیر خارجه بریتانیا هم گفت که ایران مسئول این حملات است. از این رو، به نظر من متحدان اروپایی ما این را به روشنی بیان کرده اند که می‌دانند که ایران پشت حملات دریای عمان بوده است. ما به طور مستمر اطلاعات را با متحدان خود هم‌رسانی می‌کنیم. فکر کنم به زودی خواهید دید دیگر کشورها هم به موضع آلمان و بریتانیا می‌پیوندند.»

برایان هوک در مورد این که واکنش‌ها به احتمال نقض توافق برجام از سوی ایران چه خواهد بود، به سخنان آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، اشاره کرد که گفته بود اگر ایران به تهدیدش در زمینه نقض مفاد توافق هسته‌ای عمل کند، طبیعتا این کار عواقبی را در پی خواهد داشت. وی افزود: «چیزی که ما به دقت زیر نظر داریم این است که آیا ایران می‌تواند در مدت زمانی کمتر از یک سال به سلاح اتمی دست پیدا کند یا نه. توافق اتمی برجام این مدت را به بیش از یکسال افزایش داده است. ولی ما می‌خواهیم این مدت زمان را تا بیشترین حد امکان افزایش دهیم. ایران هنوز اصلی‌ترین حکومت حامی تروریسم در جهان است و آنها هیچ وقت نباید اجازه داشته باشند که به سلاح اتمی دست پیدا کنند. من می‌دانم که ما با متحدان اروپایی‌مان در مورد توافق هسته‌ای اختلاف نظر داریم. ولی در این موضوع که ایران هیچ‌گاه نباید به سلاح اتمی دست پیدا کند، کاملا با هم موافق هستیم.»

نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران با اشاره به این که آیا امکان تقابل نظامی با ایران وجود دارد گفت: «به نظر من ما در زمینه بازگرداندن بازدارندگی در منطقه کارکرد بسیار خوبی داریم. ما در اوایل ماه مه گزارش‌هایی درباره چندین تهدید‌ موثق دریافت کردیم که نشان می‌داد خطر جدی حمله ایران علیه منافع آمریکا در منطقه وجود دارد و تیم امنیت ملی پرزیدنت ترامپ و خود پرزیدنت تصمیم گرفتند حضور نظامی در منطقه را تقویت کنند تا در حد امکان اطلاعات بیشتری را هم‌رسانی کنند. آن حملات اصلی که ما از آن نگران بودیم، هنوز روی نداده است و ما باور داریم دلیلش این است که اقدامات بازدارنده کافی را در نظر گرفته و مستقر کرده‌ایم.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

«آنیشا اسداللهی» فعال مدنی پس از آزادی با کفالت، دوباره بازداشت شد

گزارش‌ها حاکی از بازداشت دوباره «آنیشا اسداللهی» فعال مدنی در ایران است که پیشتر در تجمعات روز کارگر بازداشت شده بود.

اتحادیه آزاد کارگران ایران شامگاه روز سه‌شنبه ۲۸ خرداد گزارش داد که «ماموران وزارت اطلاعات» آنیشا(مریم) اسداللهی که با قرار کفالت به طور موقت آزاد بود را بار دیگر بازداشت کرده‌اند.

بنابر این گزارش، نیروهای امنیتی خانم اسداللهی را در حین کار که آموزش زبان بوده،‌بازداشت کرده‌اند.

گزارش‌ها حاکی است که این فعال مدنی پس از بازداشت با خانواده خود تماس گرفته و از انتقال خود به زندان اوین خبر داده است.

علت دوباره بازداشت این فعال مدنی هنوز مشخص نیست.

آنیشا اسداللهی از جمله بازداشت شدگان روز جهانی کارگر در ایران بود که چندی پیش با قرار کفالت آزاد شد.

از جمله زنانی که در تجمعات روز کارگر بازداشت شدند ندا ناجی،مرضیه امیری و عاطفه رنگریز هستند که نزدیک به ۵۰ روز است در زندان‌های قرچک و اوین به سر می برند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

فیفا: اخراج حامیان حضور زنان ایرانی در استادیوم‌ها در جام جهانی فوتبال زنان از ورزشگاه اشتباه بود

عکس از آرشیو

فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا، اعلام کرد که اخراج تماشاگرانی که در جریان یک بازی‌ جام‌جهانی زنان خواستار حضور زنان ایرانی در استادیوم‌ها بودند، اقدامی «اشتباه» بود.

به گزار رویترز، فیفا اشاره کرده است که پیام‌های این تماشاگران برای اجازه حضور زنان در استادیوم‌های ورزشی، اقدامی «اجتماعی و نه سیاسی» بوده و به همین دلیل در تضاد با قوانین فدراسیون جهانی فوتبال نبوده است.

روز شنبه هفته جاری و در جریان بازی میان دو تیم کانادا و نیوزیلند، مسئولان برگزاری مسابقه در شهر گرونوبل، اقدام به اخراج دو تماشاگر از استادیوم کردند.

این دو روی پیراهن‌های خود شعارهایی در حمایت از حضور زنان ایرانی در استادیوم‌ها و همچنین حجاب اجباری نوشته بودند.

جمهوری اسلامی در نزدیک به چهار دهه گذشته ورود زنان به ورزشگاه‌ها را برای تماشای مسابقات فوتبال مردان ممنوع کرده است. این در حالی است که فیفا در اصول خود هر گونه تبعیض جنسیتی را ممنوع کرده است.

با این حال در موارد معدودی و برای جلوگیری از محرومیت‌های احتمالی، اجازه حضور محدود و گزینشی زنان در استادیوم‌ها صادر شده است، از جمله در جریان بازی برگشت فینال جام قهرمانان باشگاه‌های آسیا میان پرسپولیس و کاشیما آنتلرز ژاپن که سال گذشته در استادیوم آزادی برگزار شد.

پاییز سال گذشته هیئت حقوق بشر فیفا از این نهاد بین‌المللی خواسته بود که یک زمان مشخص برای رفع این محدودیت تعیین کند و در صورتی که ایران این محدودیت را رفع نکرد، تحریم‌ها و مجازات هایی را در نظر بگیرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وزیر نفت ایران: به اسم ایران نمی توانیم نفت صادر کنیم

در پی ادامه فشار حداکثری تحریم‌ها از سوی ایالات متحده و روند کاهش صادرات نفت ایران این بار وزیر نفت گفت که «پس از تحریم‌های دولت دونالد ترامپ اکنون نمی توانیم به اسم ایران نفت صادر کنیم.»

به گزارش خبرگزاری فارس،‌ بیژن زنگنه، وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران، روز چهارشنبه ۲۹ خرداد شرایط کنونی را «سخت‌تر» از دوران جنگ توصیف کرده و گفت: «زمان جنگ مشکلی در صادرات نفت نداشتیم و تنها صدام واحدهای ما را هدف قرار می داد، ضمن آن که پول نفت را می گرفتیم. اما الان این فرایند به سختی انجام می شود.»

وزیر نفت ایران عنوان کرد که ایران در رابطه با صادرات فراورده ها و محصولات پتروشیمی نیز دچار مشکل است.

صادرات نفت ایران، که در اوایل اردیبهشت سال گذشته و پیش از اعلام خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم ها حدود دو و نیم میلیون بشکه در روز بود، حالا به یک پنجم این مقدار سقوط کرده است.

دولت آمریکا، که پس از خروج از برجام تحریم‌های هسته‌ای علیه جمهوری اسلامی را بازگرداند، ماه گذشته اعلام کرد مدت معافیت های اعطا شده به چند کشور برای خرید نفت از ایران، دیگر تمدید نمی‌شود. مقام های دولت پرزیدنت ترامپ همچنین اعلام کردند که سیاست فشار حداکثری بر رژیم ایران را تا تغییر رفتار این رژیم ادامه خواهند داد.

در بخش مربوط به خاورمیانۀ تازه‌ترین گزارش صندوق بین المللی پول تاکید شده است که بحران اقتصادی در ایران تشدید خواهد شد و ایران از لحاظ نرخ تورم و وضعیت اقتصادی در ردیف بدترین کشورهای دنیا قرار خواهد گرفت، به طوری که شاخص قیمت مصرف کننده در آن از ۴۹ درصد هم فراتر خواهد رفت.

اخیرا نیز مرکز آمار ایران از رشد منفی ۴.۹ درصدی تولید ناخالص داخلی ایران، با احتساب درآمدهای نفتی، طی سال ۹۷ خبر داده‌است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

واژگونی قایق پناهجویان در بودروم ترکیه دست کم ۱۲ کشته بر جای گذاشت

عکس آرشیوی است

بر اثر واژگونی یک قایق حامل پناهجویان در سواحل شهرستان بودروم در ترکیه دست کم ۱۲ نفر کشته شدند.

رسانه های ترکیه گزارش دادند که یک قانون حامل پناهجویان روز یکشنبه ۲۷ خرداد در سواحل شهرستان دچار واژگونی شد که در نیروهای گارد ساحلی ترکیه ۳۱ نفر از این افراد را نجات دادند اما جسد ۱۲ نفر دیگر در آب کشف شده است.

روزنامه صباح ترکیه در این باره گزارش داد که قایق بادی پناهجویانی که قصد داشتند به شکل غیرقانونی به یونان برسند به دلیل تعداد زیاد سرنشین در آب واژگون شده است. گزارش شده که بیش از ۵۰ نفر در این قایق بادی بوده‌اند که هنوز ازسرنوشت مابقی سرنشینان این قایق خبری در دست نیست و عملیات جستجو همچنان ادامه دارد.

همچنین هویت و ملیت پناهجویان حادثه دیده نیز گزارش نشده است.

در طی ماه‌های اخیر مشکلات پناهجویان به خصوص پناهجویان ایرانی در ترکیه پررنگ‌تر شده است. کمیساریای عالی پناهندگان از دهم دسامبر سال ۲۰۱۸ اعلام کرد که روند ثبت و بررسی پرونده پناهجویان به غیر از اتباع سوریه، به پلیس مهاجرت این کشور واگذار شده و این موضوع روند رسیدگی به پرونده این افراد را طولانی کرده است.

تصمیم اخیر سازمان ملل برای واگذاری این پرونده‌ها به دولت ترکیه پس از آن بود که در جریان بحران مهاجرت به اروپا در سال‌های ۹۴ و ۹۵، ترکیه به یکی از کشورهای اصلی مسیر مهاجرت به اروپا تبدیل شد و میلیون‌ها پناهجو به این کشور وارد شدند به طوری که روند بررسی پرونده ها آن هم برای مصاحبه اولیه از یکسال به دوسال افزایش یافت.

برخی از پناهجویان که مدت مدیدی است در صف انتظار رسیدگی پرونده خود قرار دارند، تصمیم می‌گیرند به شکل غیرقانونی خود را به اروپا برسانند. اما این اقدام تا کنون جان شمار زیادی از این افراد را در این مسیر گرفته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

کارشناس سازمان ملل: «شواهد جدی» از نقش ولیعهد عربستان سعودی در قتل جمال خاشقجی وجود دارد

گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در گزارشی ضمن توصیف کردن قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی به عنوان «جنایت بین‌المللی»، اعلام کرد که «شواهد جدی» از نقش محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، در این قتل وجود دارد.

به گزارش آسوشیتدپرس، اگنس کالامارد، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور اعدام‌های خودسرانه و فراقضایی، گفته است که «شواهد جدی» وجود دارد که نشان می‌دهد مقام‌های بلندپایه عربستان سعودی در این قتل دخالت داشته‌اند.

با این حال این گزارش اضافه کرده است که در این زمینه به «نتیجه قطعی» نرسیده است.

گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد به دبیرکل این سازمان توصیه کرده است که تحقیقات بین‌المللی درباره قتل این روزنامه‌نگار و نقش محمد بن سلمان در آن انجام دهد.

جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی و ستون‌نویس روزنامه واشنگتن‌پست، پاییز سال گذشته درکنسول‌گری عربستان سعودی در شهر استانبول به قتل رسید و جسد او تکه تکه شد.

دولت عربستان اعلام کرده که قاتلان خاشقجی «خودسر» بوده و مقام‌های بلندپایه این کشور در جریان قتل نبوده‌اند، اما رسانه‌های آمریکایی پیشتر گزارش داده بودند که نهادهای اطلاعاتی آمریکا به این نتیجه رسیده‌اند که قتل جمال خاشقجی به دستور محمد بن سلمان صورت گرفته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

جنگ و درگیری‌های داخلی باعث آواره شدن بیش از ۷۰ میلیون نفر شده است

عکس از آرشیو

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد که بیش از ۷۰ میلیون نفر تا سال ۲۰۱۸ مجبور به ترک محل زندگی و کشور خود شده‌اند.

این گزارش اعلام کرده است که جنگ، نبود امنیت و درگیری‌های داخلی در مجموع ۷۰ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر را آواره کرده است. این بیشترین میزان طی ۷۰ سال گذشته و دو میلیون نفر بیش از سال گذشته است.

به گزارش آسوشیتدپرس، براساس این گزارش سال گذشته نزدیک به ۴ میلیون نفر، ونزوئلا را ترک کرده و به کشورهای دیگر رفته‌اند.

بیشترین میزان افرادی که مجبور به ترک کشور خود شده‌اند، به سوریه مربوط می‌شود. در مجموع نزدیک به ۶.۷ میلیون سوری طی سال‌های اخیر از این کشور خارج شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

در سایه نگرانی‌ها از بازداشت دوتابعیتی‌ها؛ با دستور روحانی پاسپورت گردشگران خارجی مهر ورود به ایران نمی خورد

در حالی انتقاد مجامع بین المللی از بازداشت تعدادی از اتباع خارجی و دوتابعیتی‌ها پس از سفر به ایران ادامه دارد، این بار مقامات جمهوری اسلامی می گویند مهر ورود به ایران در پاسپورت گردشگران خارجی ثبت نمی شود.

به گزارش خبرگزاری ایسنا علی ربیعی، سخنگوی دولت روحانی روز چهارشنبه ۲۹ خرداد گفت که بنابر دستور حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، قرار است که گردشگران خارجی «بدون مهر فیزیکی و ثبت در پاسپورت» به ایران وارد شوند و این دستور در تمام فرودگاه‌های کشور اجرا خواهد شد.

دولت روحانی علت انجام چنین اقدامی را «ترس» گردشگران خارجی از «دچار مشکل»‌ یا «تحریم» شدن از سوی ایالات متحده عنوان کرده است

دستور اخیر روحانی در شرایطی است که محدودیتی برای سفر گردشگران خارجی به ایران وجود ندارد اما به گفته هادی قائمی مدیر اجرایی مرکز حقوق بشر در ایران دولت روحانی سعی دارد ایران را به عنوان مکانی آزاد برای گردشگران مطرح کند ولی بازداشت و زندانی کردن شهروندان خارجی و برخورد سیاسی دستگاه قضایی با آنها پیام متفاوتی می فرستد.

براساس آمار رسمی ورود گردشگران خارجی به ایران در ۹ ماهه سال ۹۷ در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۶، حدود ۵۶درصد رشد داشت اما افزایش این آمار با از دست دادن ارزش پول رسمی ایران بی ارتباط نیست.

همچنین براساس آمار رسمی در بین ۱۰کشور نخست که بیشترین گردشگر را در این مدت به ایران داشته‌اند به جزء ترکیه نام هیچ کشور اروپایی دیده نمی شود و کشورهای عراق،‌ آذربایجان و افغانستان در رده اول تا سوم قرار دارند.

با این حال در سال‌های اخیر چندین اتباع خارجی و دو تابعیتی پس از سفر به ایران بازداشت شده‌اند.

تحلیلگران غربی می‌گویند که جمهوری اسلامی از افراد دو تابعیتی به عنوان گروگان استفاده می‌کند تا از دولت‌های غربی پول و امتیاز بگیرد.

گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران در آخرین گزارش خود که حدود ۱۰ماه پیش منتشر شد، از حبس دو تابعیتی‌ها در ایران ابراز نگرانی کرد و گفت که این بازداشت ها موجب نگرانی عمیق، و نمونه بارزی از طی نشدن مراحل قانونی در ایران است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

یک موشک به محل استقرار دفتر شرکت‌های خارجی نفتی در بصره اصابت کرد

عکس از آرشیو

شلیک یک موشک کاتیوشا به محل استقرار دفتر شرکت‌های نفتی خارجی، در شهر بصره عراق، باعث زخمی شدن دست‌کم سه نفر شده است.

به گزارش رویترز، این موشک به منطقه «برجسیه» در بصره برخورد کرده است. دفتر شرکت آمریکایی اکسان موبیل هم در همین منطقه قرار دارد.

پلیس عراق اعلام کرده است که شلیک این موشک تاثیری در عملیات استخراج نفت در این منطقه نداشته است.

با این حال رویترز خبر داده است که اکسان موبیل در پی منتقل کردن نزدیک به ۲۰ کارمند خارجی خود از این منطقه است. این شرکت پیشتر هم ۶۰ نفر از کارکنان خود را از این منطقه خارج کرده بود.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

پیشتر هم یک راکت به یک پایگاه نظامی ارتش عراق در شهر موصل برخورد کرده بود. نیروهای نظامی ایالات متحده در این پایگاه حضور دارند.

با این حال هنوز جزییاتی از این حادثه منتشر نشده و گروهی هم مسئولیت آن را به عهده نگرفته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

یک پژوهش: زنان زیادی در طول دوران بارداری و بعد از زایمان مورد آزار و بدرفتاری هستند

از هر شش زن یکی، در طول زایمان مورد بدرفتاری قرار می گیرد و این نرخ در بین زنان غیر سفید پوشت حتی بدتر است.

به گزارش سایت خبری «واکس»، از یک زن ناشناخته تا چهره های مطرح مثل «سرنا ویلیامز» تنیس‌باز مشهور آمریکایی، روز به روز زنان بیشتری قدم جلو گذاشته و تجربیات بد خود را در طول بارداری و زایمان و بعد از زایمان با دیگران سهیم می شوند. ولی تا کنون داده هایی در دست نبوده تا این مشکل را در آمریکا مورد بررسی قرار دهند.

بنا به یک پژوهش جدید، پنج مورد «بدرفتاری در طول زایمان» از سوی پزشکان، ماماها و پرستارها، بخصوص نسبت به زنان غیر سفید پوست (بیشتر سیاه پوستان) دیده شده است.

این موارد به ترتیب از بیشترین موارد گزارش آزار و بدرفتاری ها هستند:

  • ۸.۵ درصد غر زدن و دادکشیدن بر سر زن حامله.
  • ۷.۸ درصد بی اعتنائی، کمک نکردن، و یا دیر به تقاضای بیمار پاسخ دادن.
  • ۵.۵ درصد بی توجهی به حریم خصوصی بیمار.
  • ۴.۵ درصد تهدید بیمار به امتناع از درمان و یا اصرار به درمانی که بیمار نمی خواهد.
  • ۲.۱ درصد تهدید های دیگر.

«لین فریدمن» استاد بهداشت عمومی دانشگاه کلمبیا در نیویورک که خود در پژوهش بهداشت باروری نقشی نداشت، درباره این نتایج این پژوهش می گوید: «مردم انتظارات و خواسته های متفاوتی نسبت به مراقبت های زایمان دارد تا موارد دیگر برای مثال درمان شکستگی پا.»

خانم فریدمن تصدیق کرد که زن های غیر سفید پوست بیشتر تحت چنین بدرفتاری ها قرار می گیرند و گفت برای حل مشکل بدرفتاری در طول زایمان بخصوص برای زنان غیر سفید پوست باید راه حل های سیستمیک پیدا کرد.

وی افزود: «این مسئله ریشه گسترده ای در نژاد پرستی و قدرت اجتماعی دارد که در سیستم بهداشت – همینطور در سیستم آموزش و پرورش، پلیس، و سیستم دادگستری نقش بازی می کند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرزیدنت ترامپ رسما کارزار انتخابات ۲۰۲۰ را آغاز کرد؛ سخنرانی در فلوریدا و اشاره کوتاه به ایران

رئیس جمهوری آمریکا سه شنبه شب در فلوریدا حضور یافت و آغاز رسمی کارزار انتخاباتی خود را برای انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا اعلام کرد.

رئیس جمهوری آمریکا در جمع حامیان خود در اورلاندو فلوریدا، در بخش سیاست خارجی اشاره‌های کوتاهی به اسرائیل و مبارزه با داعش کرد.

وی درباره ایران نیز گفت که دولت او از یک توافق بسیار فاجعه‌بار (برجام) با ایران بیرون آمد و بار دیگر تحریم‌ها را علیه بزرگترین حکومت حامی تروریسم در جهان (رژیم جمهوری‌اسلامی) برقرار کرد.

پرزیدنت ترامپ با تشویق هزاران نفر سخنرانی خود را آغاز کرد. رئیس جمهوری آمریکا در ابتدای سخنانش حضور و رقابت خود در انتخابات ریاست جمهوری آینده را رسما اعلام کرد.
وی گفت که شعار «آمریکا را باشکوه نگاه داریم» را برای کارزار دور دوم ریاست جمهوری خود برگزیده است.

پیش از سخنرانی پرزیدنت ترامپ، ملانیا بانوی اول در سخنان کوتاهی گفت که حضور در سمت بانوی اول آمریکا مایه افتخار او بوده و با کمال میل می‌خواهد شش سال دیگر هم در همین سمت فعالیت کند.

همچنین مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا قبل از پرزیدنت ترامپ سخنرانی کرد. آقای پنس گفت که در دو سال و نیم گذشته تمامی وعده‌های پرزیدنت ترامپ عملی شده است.

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا، در بخش دیگری از سخنانش گفت که برای حفظ عظمت آمریکا،‌ باید پرزیدنت ترامپ را برای مدت «چهار سال دیگر انتخاب کنیم؛ چهار سال دیگر یعنی اشتغال‌زایی بیشتر، قضات بیشتر، و حمایت بیشتر از نیروهای نظامی.»

وی افزود که پرزیدنت ترامپ به آزادی باور دارد؛ ولی نامزدهای آن حزب دیگر (یعنی دموکرات‌ها) خواهان آزادی کم‌تر و مالیات بیشتر هستند.

آقای پنس در پایان سخنانش گفت که آزادی، و نه سوسیالیسم، برای ما بزرگی به ارمغان آورده است.

سالن محل سخنرانی پرزیدنت ترامپ ۲۰ هزار نفر جا دارد؛ اما هزاران نفر نیز بیرون از سالن سخنرانی هستند.

ورود به این سالن نیازمند ثبت‌نام قبلی بود و پرزیدنت ترامپ پیشتر گفته بود که بیش از شصت هزار نفر برای حضور یافتن در این مراسم درخواست داده بودند.

این طرفداران پرزیدنت ترامپ به سرود ملی آمریکا ادای احترام می‌کنند.
این طرفداران پرزیدنت ترامپ به سرود ملی آمریکا ادای احترام می‌کنند.

پرزیدنت ترامپ در حالی تصمیم گرفته است کارزار خود را از ایالت فلوریدا آغاز کند که این ایالت با ۲۹ رای الکترال، در انتخاب رئيس‌جمهوری بسیار تاثیر گذار است.

در دهه‌های اخیر ‌همه رئیس‌جمهوری‌های ایالات متحده، به جز بیل کلینتون، در انتخابات فلوریدا هم پیروز شدند.

پرزیدنت ترامپ را بانوی اول در این سفر همراهی می کند.
پرزیدنت ترامپ را بانوی اول در این سفر همراهی می کند.

پرزیدنت ترامپ نیز سه سال پیش با اختلاف یک درصد در فلوریدا پیروز شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پمپئو با موگرینی مسئول سیاست خارجی اروپا در واشنگتن دیدار کرد؛ ایران از جمله موضوعات گفتگو بود

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده عصر سه‌شنبه ۲۸ خرداد و در واشنگتن، با فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار کرد.

به گفته مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در این دیدار دو طرف در مورد منافع مشترک و چالش‌های پیش روی ایالات متحده و اروپا از جمله دفاع و امنیت اروپا، افغانستان، کوبا، ایران، لیبی، مولداوی، غرب بالکان، روسیه، اوکراین و ونزوئلا گفت‌وگو کردند.

خانم موگرینی پیش از سفر به واشنگتن و با بحث به توافق اتمی موسوم به برجام با ایران گفته بود انتظار دارد ایران به تعهدهای خود در چارچوب این قرارداد، عمل کند.

جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده ظرف ۱۰ روز از حد نگهداری اورانیوم غنی‌سازی شده در چارچوب برجام، فراتر می‌رود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

دموکرات‌ها با گفتگو با مدیر ارتباطات پیشین کاخ سفید، به دایره افراد نزدیک به ترامپ نفوذ می‌کنند

بخش انگلیسی صدای آمریکا - کمیته قضایی مجلس نمایندگان ایالات متحده روز چهارشنبه با هوپ هیکز، مدیر ارتباطات پیشین کاخ سفید، در جلسه ای غیرعلنی مصاحبه می کند. این اولین بار از زمان انتشار گزارش رابرت مولر، بازرس ویژه، است که قانونگذاران حرف های فردی از حلقه نزدیکان رئیس جمهور را می شنوند.

اظهارات خانم هیکز که مشاور نزدیک و مورد اعتماد پرزیدنت دونالد ترامپ بوده است، پیروزی چشمگیری برای دموکرات ها است که با عدم همکاری ترامپ با تحقیقات روبرو هستند. کمیته قضایی ابتدا هیکز را برای یک جلسه علنی احضار کرده بود، اما بعد از مذاکراتی، با مصاحبه پشت درهای بسته موافقت کرد. متن گفتگوها در این جلسه روزهای آتی منتشر خواهد شد.

روشن نیست هیکز چه مقدار اطلاعات تازه ارائه خواهد داد. او پیشتر با تحقیقات مولر همکاری گسترده ای انجام داده بود.

یک وکیل کاخ سفید که در جلسه حضور خواهد داشت او را از پاسخ دادن به پرسش هایی مشخص باز می دارد.

هیکز پذیرفته است به پرسش ها درباره کار در کمپین انتخاباتی ترامپ پاسخ دهد، اما چیزی درباره زمان حضورش در کاخ سفید نخواهد گفت.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

گنجینه پانصد ساله هندی ممکن است رکورد حراج جواهر در تاریخ را بشکند

مجموعه ای از ۴۰۰ قطعه جواهر، شیء و سنگ قیمتی از هند به ارزش بالای ۱۱۵.۹ میلیون دلار این هفته در حراجخانه کریستی نیویورک زیر چکش حراج خواهد رفت.

پیش بینی می شود این «ارزشمندترین حراج جواهرات» در تاریخ باشد.

اشیاء، جواهرات و سنگهای قیمتی متعلق به کلکسیون «مغول و مهاراجه» است.

این مجموعه شامل اشیاء و زیورآلاتی است که بیش از پانصد سال پیش توسط خاندان سلطنتی و ثروتمندان هند استفاده می شد.

مسئولان حراجخانه معتقدند این حراج رکورد فروش جواهرات الیزابت تیلور را که در سال ۲۰۱۱ به قیمت ۱۱۵.۹ میلیون دلار فروخته شد بشکند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

یک دستاورد پزشکی در اسرائیل: تراجنسی‌ها دیگر نگران جای زخم روی گلو پس از تغییر جنسیت نباشند

یک مرکز پزشکی در اسرائیل موفق شده «سیب آدم» برای چهار فرد تراجنسی را بدون هیچ جای زخمی در بیاورد.

«سیب آدم» توده‌ای استخوان غضروفی است که در جلوی حنجره قرار دارد و با توجه به مجاورت آن با غده تیروئید به آن غضروف تیروئید هم می‌گویند. این غضروف در مردان بزرگسال برجسته و قابل مشاهده است.

این دستاورد جدید پزشکی برای تراجنسی‌هایی که قصد جراحی و تغییر از مرد به زن را دارند، گام مهمی است. چرا که پیشتر این جراحی با ایجاد برشی ۳-۴ سانتیمتری روی گردن انجام می شد که جای زخمش در ۸۰ درصد بیماران باقی می ماند.

روش جدید اما از طریق بریدگی کوچکی در پشت لب پایین انجام می گیرد. نخست این پروسه ۶-۷ ساعت طول می کشید اما تیم دکتر «هفتز» در اسرائیل اکنون این جراحی را در کمتر از یک ساعت و نیم انجام می دهند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG