لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۸

کلینتون و ایرانهیلاری کلینتون در آخرین نشست همگانی خود پیش از ترک مقامش به عنوان وزیر امور خارجه آمریکا، به پرسش هایی از سراسر جهان درباره مسائل گوناگون از جمله سیاست آمریکا نسبت به ایران پاسخ داد. از او پرسیده شد چگونه می تواند پیامدهای تحریم ها را که دولت هدف آن است با مشکلاتی که مردم در تهیه کالاهای اساسی مانند دارو تجربه می کنند، تطبیق دهد.
کلینتون موضع آمریکا را تشریح کرد:
**** نخست، اجازه دهید بگویم در مورد غذا، دارو و کالاهای اساسی دیگر تحریمی وجود ندارد. ما نمی خواهیم مردم ایران رنج بکشند و از داروهای اساسی محروم باشند.
اما، او گفت آمریکا و اتحادیه اروپا و کشورهای دیگر که تحریم هایی بر ایران وضع کرده اند در برابر معضلی قرار دارند، زیرا عمیقا نگران اقدامات و مقاصد دولت ایران هستند:
**** ما می دانیم دولت ایران از تروریسم حمایت می کند. ماموران و کارگزارانی را برای بمب گذاری و ترور به سراسر جهان می فرستد. عمیقا ناراحت کننده است. ما همچنین می دانیم دنبال کردن تسلیحات اتمی برای ایران، منطقه و جهان بسیار خطرناک خواهد بود.
کلینتون گفت بنابراین، آمریکا سعی کرده است از راه های دیپلماتیک به ایران نزدیک شود:
**** پرزیدنت اوباما وقتی وارد کاخ سفید شد گفت می خواهد از در دیپلماسی با ایران درآید تا ببیند آیا راهی برای پایان دادن به برنامه اتمی وجود دارد یانه. و ما امیدوار هستیم هنوز ممکن باشد. و به گمان ما مردم ایران ، در انتخابات آینده فرصت خواهند داشت پیامی بسیار روشن بفرستند.
هیلاری کلینتون گفت آن پیام این است که مردم تحصیلکرده، هوشمند و از نظر تاریخی برجسته و والای ایران، شایسته دولتی هستند که آنها را به جهان پیوند دهد، نه آن که از آن دور کند و منزوی سازد. ما امیدواریم مردم ایران سخن گویند و نظریات و نگرش هایشان را برای دولت روشن سازند.
XS
SM
MD
LG