لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۰۲

نگرانی از ادامه بازداشت دو آمریکایی - ایرانیآمریکا نگران سرنوشت دوشهروند آمریکایی است که درایران بازداشت شده اند – سعید عابدینی وامیر حکمتی.

عابدینی یک کشیش آمریکایی متولد ایران است که در سال ۲۰۱۲ وقتی برای دیدار والدینش به ایران رفته بود دستگیر شد. گزارش می رسد او که شهروندی دوگانه ایران و آمریکا را دارد، در شرایطی دشوار در زندان اوین به دلیل فعالیت های مرتبط با باورهای مذهبی اش در بازداشت بسرمی برد.

امیرحکمتی، تکاور دریایی سابق امریکا، شهروند ایرانی – آمریکایی – در اوت ۲۰۱۲ هنگام دیدار با خانواده اش بازداشت شد. ژانویه گذشته، یک دادگاه ایران او را به اتهامات ساختگی جاسوسی به مرگ محکوم کرد. در حالی که دادگاه عالی ایران حکم مرگ را در مارس ۲۰۱۲ لغو کرد و دستور داد محاکمه تجدید شود، پرونده حکمتی همچنان معلق است و وضعش نامعلوم.

ویکتوریا نولاند سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا اخیرا در گفتگو با خبرنگاران درباره شرایط ناگوار دو مرد سخن گفت:
**** می خواهم نخست به آقای عابدینی اشاره کنم. او بیش از سه ماه پیش توسط مقامات ایران به اتهامات مرتبط با باورهای مذهبی اش دستگیر شد. اطلاع داریم بزودی جلسه ای برای رسیدگی به پرونده عابدینی تشکیل خواهد شد، و ما از مقامات ایران می خواهیم به قوانین کشور احترام بگذارند و به او اجازه دهند به وکیل دسترسی پیدا کند.

خانم نولاند گفت آمریکا همچنین عمیقا نگران آقای حکمتی است:
**** او اینک ۵۰۰ روز است که در بازداشت بسر می برد. ما از مقامات ایران می خواهیم به مقامات سفارت سویس در تهران اجازه دهند از عابدینی و حکمتی دیدن کنند و به بررسی وضعیت آنها بپردازند.

قوانین ایران و کنوانسیون بین المللی حقوق مدنی و سیاسی، که ایران آنها را تصویب کرده است، حق متهمان به داشتن وکیل و محاکمه عادلانه را تضمین می کند. در مورد آقای عابدینی و آقای حکمتی، و نیز صدها زندانی سیاسی دیگر، دولت ایران به تعهدات خود پای بند نبوده است. آمریکا می خواهد تمام زندانیان سیاسی در ایران، ازجمله شهر وندان آمریکا – امیر حکمتی و سعید عابدینی – بی درنگ آزاد شوند.
XS
SM
MD
LG