لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۶

راه پیشرفت در یمن


علی عبدالله صالح رییس جمهوری یمن همراه با شش مقام دیگر دولت برای درمان جراحات ناشی از حمله ای به کاخ ریاست جمهوری در صنعا همچنان در عربستان سعودی بسر می برند. ماه ها است که معترضین مخالف دولت تظاهراتی در سراسر کشور برپا کرده اند.

رهبری حزب حاکم کنگره عمومی مردم، و ائتلافی از احزاب اوپوزیسیون، برنامه شورای همکاری خلیج فارس برای انتقال سیاسی در یمن را امضا کرده اند. این برنامه، که به امضای همه بجز صالح رسیده است، یک دولت موقت تشکیل می دهد که در آن ۵۰ درصد پست ها به حزب حاکم کنگره واگذار خواهد شد و ۵۰ درصد دراختیار ائتلاف قرار خواهد گرفت. دولت انتقالی برای انتقال آرام قدرت و بدنبال آن برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آماده خواهد شد.

عبدالربو منصور الهادی معاون رییس جمهوری بعنوان کفیل رییس جمهور در غیبت صالح عمل می کند. آمریکا او را ترغیب می کند از اقتدار خود برای آغاز گفت و شنود با مردم در سراسر یمن استفاده کند، و آمریکا مایل است مذاکرات به روند گفت و شنودی که بگونه ای صلحجویانه یمن را پیش ببرد تبدیل شود.

تظاهرات علیه دولت صالح ماه ها است ادامه دارد. صدها معترض توسط نیروهای امنیتی یمن و جناح های اوپوزیسیون در خیابان ها کشته شده اند. خودداری پرزیدنت صالح از امضای برنامه شورای همکاری خلیج فارس برای انتقال قدرت به یک دولت انتقالی مناقشه خشونت باری را بین نیروهای امنیتی و یک گروه قبیله ای نیرومند در صنعا براه انداخت. گزارش رسید در زد و خوردهایی که در فاصله ۲۲ ماه مه و ۳ ژوئن، زمانی که آتش بس به اجرا درآمد، بیش از ده تن کشته شدند.

آمریکا از استفاده از خشونت علیه معترضین در هر کشوری متاسف است و بر حمایت خود از حق مردم یمن برای برگزاری تظاهرات مسالمت آمیز تاکید می گذارد.

آمریکا خواهان یک انتقال فوری، آرام و منظم قدرت در یمن است که به مردم اجازه دهد به آرمان های خود برای داشتن دولتی فراگیرتر واقعیت بخشند. افزون بر این، آمریکا تمام طرف ها را تشویق می کند در گفت و شنود برای پیشبرد یمن شرکت کنند.

XS
SM
MD
LG