لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۱

مایک پمپئو: شورای حقوق بشر سازمان ملل به مسیر انحراف کشانده شد


مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا
مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا

به گفته مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا، پس از آنکه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد به مسیر انحراف کشانده شد و نتوانست خود را اصلاح کند و به صورت جدی از حقوق بشر حمایت کند، ایالات متحده شورا را ترک کرد:
"شورای حقوق بشر به صحنه عمل ریاکاری بی‌شرمانه‌ای تبدیل شده است: بسیاری از بدترین رفتارها در زمینه حقوق بشر در جهان نادیده گرفته می شود، و شماری از بدترین زیرپا گذارندگان حقوق بشر عضو شورا هستند."

نیکی هیلی نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل در این باره به جمهوری دموکراتیک کنگو اشاره می کند که یکی از سیاه‌ترین کارنامه‌ها را در زمینه حقوق بشر در جهان دارد اما امسال به عضویت شورا درآمده است.

شورا همچنین از برگزاری نشست و بحث پیرامون رفتار نفرت‌انگیز حکومت ونزوئلا در زمینه حقوق بشر خودداری می کند. چرا؟ چون ونزوئلا یکی از اعضای شورای حقوق بشر است:
"بر همین روال، پس از آنکه رژیم ایران در دی ماه گذشته صدها شهروند ایرانی را کشت و زندانی کرد صرفا به خاطر آنکه به بیان دیدگاه‌های خود پرداخته بودند، شورا واکنشی نشان نداد."

و با این همه، شورا در مورد اسرائیل به یک تعصب مزمن دچار شده، که این یکجانبگی را در سال جاری بار دیگر شاهد هستیم:
"شورای حقوق بشر پنج قطعنامه علیه اسرائیل از تصویب گذراند که از مجموع قطعنامه ها علیه کره شمالی، ایران و سوریه بیشتر است."

نیکی هیلی تاکید کرد که آمریکا در حالی که از شورا خارج می شود از تعهد خود به حقوق بشر دست بر نخواهد برداشت.

خانم هیلی گفت: آمریکا "میراث افتخارآمیز خود در مقام قهرمان حقوق بشر را" ادامه خواهد داد.
آمریکا به این دلیل از شورای حقوق بشر خارج می شود که "این سازمان، شأن چنان نامی را ندارد."

XS
SM
MD
LG