لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۴

مناسبات آمریکا و روسیه


فیلیپ گوردون معاون وزارت امور خارجه آمریکا اخیرا در کنگره این کشور گفت: «به نظر ما آمریکا و روسیه منافع مشترک زیادی دارند، و همچنان بر این باوریم که می توانیم بگونه ای کارساز با دولت و جامعه مدنی روسیه ، بدون زیر سئوال کشیدن ارزش هایمان، تعامل کنیم».

آقای گوردون گفت: «هدف ما اینک این است که دامنه همکاری دو جانبه را عمیق کنیم و گسترش دهیم. در همین حال، ایالات متحده به اظهار نظر در باره حوزه هایی که در آنها با روسیه اختلاف دارد، از جمله حقوق بشر و دمکراسی ادامه خواهد داد».

مزایای تعامل بویژه در حوزه سیاست خارجی نمودار است. معاون وزارت امور خارجه آمریکا گفته است: «ما پیمان جدید استارت را امضا کردیم. توافقنامه همکاری اتمی غیر نظامی را به اجرا گذاشتیم، و موافقت کردیم مقادیری پلوتونیوم را که برای ساختن ۱۷ هزار کلاهک اتمی کافی است از بین ببریم. ما هردو اعضای اصلی در مذاکرات شش جانبه خلع سلاح اتمی کره شمالی برای رسیدن به هدف غیر اتمی ساختن شبه جزیره کره هستیم. ما به اتفاق برای وادار ساختن ایران به پای بندی به تعهدات بین المللی اش در عدم گسترش تسلیحات اتمی کار می کنیم. روسیه همچنان شریکی مهم است و ما جهت شکل دادن به نگرشی برای صلح خاورمیانه، که باراک اوباما در ماه مه ۲۰۱۱ تشریح کرد، با یکدیگر همکاری می کنیم».

آمریکا و روسیه هنوز نیاز دارند مناسبات اقتصادی خود را گسترش دهند. در حالی که تجارت دو جانبه میان طرفین در سال گذشته رشد کرد اما تنها به ۳۱ میلیارد دلار رسیده است که از یک درصد مجموع تجارت جهانی آمریکا کمتر است. روسیه در ماه دسامبر دعوتنامه ای برای پیوستن به سازمان تجارت جهانی دریافت کرد و انتظار می رود امسال رسما به آن ملحق شود. فیلیپ گوردون معاون وزارت امور خارجه آمریکا گفت: «برای آن که شرکت های آمریکایی بتوانند از مزایای گشودن بازار در روسیه استفاده کنند، کنگره باید کاربرد متمم جکسون– وانیک را حذف کند و روابط تجارتی دائمی عادی با روسیه را گسترش دهد. باراک اوباما متعهد است که برای رسیدن به این هدف با کنگره همکاری کند».

گوردون گفت: «همراه با این موفقیت ها، ما از موافقت مقامات روسیه با برگزاری اعتراض ها سیاسی صلحجویانه استقبال کرده ایم، اما همچنین بر پیام هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا تاکید گذاشته ایم که رای دهندگان روسیه حق دارند که خواستار انجام تحقیقات کامل درباره تقلب در انتخابات شوند و مقامات روسیه را تشویق می کنیم در مورد اصلاح مقررات انتخاباتی که هیات ناظر سازمان امنیت و همکاری برای اروپا پیشنهاد کرد اقدام کنند».

معاون وزارت امور خارجه آمریکا در پایان توضیحات خود در کنگره ایالات متحده گفت: «ما انتظار داریم به رویکرد موفقیت آمیز همکاری با روسیه، وقتی به سود منافع ما است ادامه دهیم، صادقانه به موارد اختلاف بپردازیم، ارتباط هایی با جامعه و دولت روسیه برقرار کنیم، و بر تعهد دیرینه آمریکا به حفظ ارزش هایمان در کانون سیاست خارجی خود پای بند بمانیم».

XS
SM
MD
LG