لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۸

رکس تیلرسون: بازنگری کامل سیاست ایالات متحده در قبال ایران


رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا
رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا

رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا اخیرا به کنگره اطلاع داد که ایران تا ۱۸ آوریل به تعهدات خود در توافق هسته ای یا برجام پای بند بوده است.

وی در عین حال اعلام کرد آمریکا در حال بازنگری کامل سیاست ایالات متحده در قبال ایران است از جمله اینکه آیا تعلیق تحریمها به موجب برجام، "برای منافع امنیت ملی آمریکا جنبه حیاتی دارد".

رکس تیلرسون همچنین از "اقدامهای تحریک آمیز هشدار دهنده و مداوم ایران در صدور ترور، خشونت و بی ثبات سازی کشورها سخن گفت:
" ایران در حمایت از تروریسم دولتی در جهان در صف نخست قرار دارد و مسئول تشدید درگیریها در چند کشور است، به منافع آمریکا در چند کشور از جمله سوریه، یمن، عراق و لبنان آسیب می رساند و به حمایت از حملات علیه اسرائیل ادامه می دهد."

از جمله رفتارهای تحریک آمیز دیگر ایران، مزاحمت در آزادی کشتیرانی در خلیج فارس، توطئه حمله های تروریستی در گوشه و کنار جهان و آزمایش موشک بالیستیک در چالش با شورا ی امنیت سازمان ملل متحد است. علاوه بر اینها:
"ایران همچنان یکی از بدترین کارنامه های حقوق بشری در جهان را دارد؛ مخالفان سیاسی همچنان زندانی یا اعدام می شوند،ایران به بازداشت خودسرانه خارجیان از جمله بازداشت شهروندان آمریکائی به اتهام های واهی ادامه می دهد. یک ایران مهار نشده ممکن است به راه کره شمالی برود و برای جهان مساله ساز شود."

رکس تیلرسون گفت پس از بازنگری کامل و همه جانبه سیاست آمریکا در قبال ایران، "ایالات متحده، شفاف و مصمم با چالش ایران مقابله خواهد کرد."

XS
SM
MD
LG