لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۲

حامیان خارجی حاکمیت اسد


حامیان خارجی حاکمیت اسد
حامیان خارجی حاکمیت اسد

نمایش خنده دار، دغلکاری، فریب، کلک، مسخره، اینها کلماتی بود که بسیاری از ناظران در جامعه بین المللی برای توصیف همه پرسی قانون اساسی جدید در سوریه بکار بردند. رفراندومی که دولت سوریه ادعا کرد ۹۰ درصد رای دهندگان به آن رأی مثبت دادند.

ویکتوریا نولاند سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت همه پرسی زمانی که مردم زیر حمله بی امان تانک ها، تفنگ ها و توپخانه رژیم قرار دارند، «کاملا مضحک» است: چگونه امکان دارد در چنین شرایطی یک روند دمکراتیک انجام گیرد؟

ایران، دوست و حامی بزرگ سوریه در خاورمیانه، که تجهیزات و پرسنل لازم برای سرکوب معترضان را برای حاکمیت دمشق فراهم می آورد، واکنشی متفاوت داشت. حسین امیر عبداللهیان، معاون وزارت خارجه در امور کشورهای عرب و آفریقایی گفت همه پرسی «اراده ملت و دولت سوریه را برای اجرای اصلاحات، تامین وحدت ملی، همبستگی و بازگشت به صلح و امنیت نشان می دهد» و به دولت سوریه بابت موفقیت همه پرسی تبریک گفت.

اصلاحات، صلح و امنیت شهروندان، در حالی که در قانون اساسی جدید بر آنها تاکید می شود، هدف های واقعی رژیم سوریه نیستند. لین پاسکو، معاون دبیر کل سازمان ملل متحد در امور سیاسی می گوید از مارس گذشته زمانی که نیروهای امنیتی سوریه حملات خشونت بار علیه مردم معترض به حکومت بشار اسد را آغاز کردند، افزون بر ۷۵۰۰ تن کشته شده اند. ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، در نشست ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد بی رحمی رژیم سوریه را که بگفته او در چند هفته گذشته بیشتر شده است، بشدت محکوم کرد.

روز اول مارس، شورای امنیت سازمان ملل متحد با اکثریت آرا، با بیانیه ای موافقت کرد که از وضعیت انسانی درسوریه که بسرعت رو به وخامت بیشتر می رود ابراز تاسف کرد و از دمشق خواست «دسترسی کامل و بدون مانع امدادگران به تمام مردم نیازمند به کمک» را فراهم آورد. در گذشته روسیه و چین دو قطعنامه شورای امنیت را که دولت سوریه را محکوم می کرد و از بشار اسد می خواست کنار برود، وتو کردند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت چین، روسیه و ایران «همچنان از رژیم اسد حفاظت می کنند.» هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا گفت چنین موضعی «آشکارا جانب مردم سوریه را نمی گیرد.»

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا گفت « جامعه بین المللی باید متحد شود و پیامی روشن برای بشار اسد بفرستد که زمان انتقال فرارسیده است. زمان آن است که حاکمیت دمشق کنار برود و کشتن مردم سوریه بدست دولت متوقف شود.»

XS
SM
MD
LG