لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۳۷

آمريکا از دگرگونی در خاور میانه حمایت می کند


ویلیام برنز مدیر کل وزارت امور خارجه آمريکا، ٢٠١١ را یک سال انتقالی واقعی توصیف کرده است که نخستین انقلاب همگانی موفق در منطقه را در بیش از ٣٠ سال - و بعد، انقلاب های دوم و سوم را براه انداخت.

او بهار عربی را یک دگرگونی که براستی از درون نیرو می گیرد می نامد، اما می گوید به این معنا نیست که دگرگونی ها برای آمريکا مهم نیست. ایالات متحده با پشتیبانی از باز تر شدن فضای سیاسی و انتقال های دمکراتیک در منطقه، بازشدن فضای اقتصادی و فرصت ها، که همه برای موفقیت دگرگونی ها مهم است، به برقراری ثبات و ادامه پیشرفت، کمک خواهد کرد.

رویدادهای بهارعربی یکبار و برای همیشه ادعاهای دروغ القاعده را که مردم خاورمیانه فقط از راه خشونت و افراط گرایی می توانند موجبات یک دگرگونی معقول را فراهم آوردند، بی معنا ساخت.

اما، ویلیام برنز مدیر کل وزارت امور خارجه آمريکا گفت دگرگونی های دمکراتیک آشفته و پیچیده، نا هموار و، در زمان هایی، بی ثبات کننده هستند، و افزود «ما همچنین از دگرگونی ها در مناطق دیگر می دانیم که خطر استقرار دوباره دیکتاتوری یا بی ثباتی خشونت آمیز وجود دارد، بویژه اگر رکود اقتصادی ادامه پیدا کند و رهبران تازه برگزیده شده بهبود های عملی در زندگی روزانه مردم خود بوجود نیاورند.»

ویلیام برنز به نقل از پرزیدنت اوباما گفت درست به همانگونه که نبود فرصت های فردی می تواند انقلاب های دمکراتیک را موجب شود، انتقال های دمکراتیک موفقیت آمیز می تواند به توسعه رشد و غنا و کامیابی گسترده متکی باشد. اقتصاد های احیا شده و باز، که از نظر منطقه ای در هم ادغام شده باشند، برای تضمین موفقیت دگرگونی های دمکراتیک اساسی هستند.

برای حمایت از انتقال های دمکراتیک که در خاورمیانه و شمال افریقا جریان دارد، هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه هماهنگ کننده ویژه ای برای روند های انتقال در خاورمیانه منصوب کرد، تا مسلم سازد حمایت آمريکا از حرکت های انتقالی در مصر، لیبی و تونس تا انجا که امکان دارد استراتژیکی، هماهنگ و کارساز باشد. هماهنگ کننده ویژه مسئول است تمام ابزاری را که آمريکا در اختیار دارد برای کمک به موفقیت این کشور ها بکار گیرد و سازمان دهد. برای مثال، دولت آمريکا با کنگره برای ایجاد صندوقی بمنظور کمک به مردم در مصر و تونس جهت توسعه کسب و کارشان کار می کند.

ویلیام برنز مدیر کل وزارت امور خارجه آمريکا گفت ایالات متحده سعی دارد افراد را قادر سازد اقتصادها و نیز گزینش های سیاسی خود را گسترش دهند و یک طبقه متوسط واقعی بوجود آید. برنز گفت «مقصود این است که وعده تغییر سیاسی به واقعیت تبدیل شود، امیدی ملموس برای یک آینده اقتصادی بهتر فراهم آید، و جهت یابی به رهبران جدید که نیاز دارند انتقال های دشوار را در میان انتظارات بالا هدایت کنند، داده شود.»

XS
SM
MD
LG