لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۲

شورای امنیت مدت ماموریت یونیفیل در لبنان را تمدید کرد


تعدادی از نیروهای موقت سازمان ملل متحد (یونیفیل) در حال گشتزنی در لبنان
تعدادی از نیروهای موقت سازمان ملل متحد (یونیفیل) در حال گشتزنی در لبنان

شورای امنیت سازمان ملل متحد بتازگی مدت ماموریت یونیفیل، نیروی موقت ملل متحد در لبنان را برای یک سال دیگر تمدید کرد.

در سال ۲۰۰۶ پس از آنکه حزب الله، به جنگ با اسرائیل مبادرت ورزید به یونیفیل ماموریت داده شد بر توقف درگیری ها نظارت کند و به نیروهای مسلح لبنان در بیرون بردن همه افراد مسلح ، اموال و سلاح ها به جزآنچه به دولت لبنان و یونیفیل تعلق دارد- کمک کند.

در تازه ترین قطعنامه شورای امنیت، زمانی که آمریکا و دیگر کشورها یاد آور شده اند که حزب الله نه تنها در جنوب لبنان به ایجاد زرادخانه اقدام کرده بلکه بر میزان موجودی این زرادخانه در ۱۰ سال گذشته افزوده است، ماموریت یونیفیل تقویت شده است.

نیکی هیلی نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد از تمدید ماموریت استقبال کرده چون به گفته او، "اختیارات محکم" آن همراه با افزایش گشت ها، بازرسی ها و مقتضیات گزارش ها، "به لبنان در تامین امنیت جنوب کمک می کند."

خانم هیلی وضعیت جاری در آنجا را "بسیار خطرناک" خواند:
"حزب الله آشکارا در باره جنگ افزارهایش لاف زنی می کند. آنها را در جلو دوربین های تلویزیونی به نمایش می گذارد...جای اسرائیلی ها باشید می بینید هزاران راکت علیه شما نشانه رفته...با مشاهده فعالیت های حزب الله در جنوب لبنان متوجه می شوید که این عملیات جنبه پیشگیرانه ندارد بلکه آرایش جنگی ست."

خانم هیلی می گوید "از دید ایالات متحده اکنون زمان آن است که سازمان ملل متحد، قدرت، اراده و پاسخگوئی نشان دهد". تمدید ماموریت یونیفیل به گفته خانم هیلی، امر تعیین کننده ای ست: "درست در هنگامه ای که حزب الله بر تلاش هایش می افزاید، ایالات متحده و سازمان ملل متحد هم باید بر تلاش ها علیه حزب الله بیفزایند"

XS
SM
MD
LG