لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۴

عفو بین الملل شرایط زندانیان در ایران را شرم اور می خواند


زندان رجایی شهر
زندان رجایی شهر

در ایران وحشت از زندانی شدن به خاطر استفاده از حقوق بنیادین بشر، بر اثر رفتار بیرحمانه، شرایط دهشتناک زندگی در زندان، و نبود مراقبت های بهداشتی، برای زندانیان سیاسی، بُعد تازه ای به خود می گیرد.

دیده بانان حقوق بشر بتازگی درباره وضعیت بیش از ده زندانی در حال اعتصاب غذا در اعتراض به شرایط وحشتناک و اختناق آور زندان رجائی شهر ابراز نگرانی می کنند.

ماگدالنا مغربی از عفو بین الملل می گوید: « این واقعیت که شرایط زندان آن چنان بد است که زندانیان از همه جا نومید، احساس می کنند ناچارند برای کسب اساسی ترین استانداردهای کرامت انسانی دست به اعتصاب غذا بزنند، شرم آور است.»

عاصمه جهانگیر گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد برای نظارت بر حقوق بشر در ایران می نویسد؛ گزارشهای مربوط به بدتر شدن وضعیت بهداشتی زندانیان رجائی شهر و تداوم «شکنجه و بدرفتاری عمیقا هشدار دهنده است».

ایالات متحد آمریکا نیز در گزارش سالانه حقوق بشری به «شرایط دشوار همراه با خطرات جانی » در زندان های ایران، از جمله «روش های شکنجه و بدرفتاری که معمولا گزارش می شود» اشاره می کند.

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا در اوایل سال جاری ابراز امیدواری کرد که حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در دوره دوم تصدی خویش حقوق اساسی ایرانیان را بدانان باز گرداند:
«تا ایرانیان هم بتوانند از زندگی ای که سزاوار آنند برخوردار شوند».

چنان زندگی ای ایجاب می کند که زندانیان سیاسی آزاد شوند و نظام زندان ها در ایران به گونه ای اصلاح شود که با قوانین خود ایران و استانداردهای بین المللی که مورد موافقت حکومت ایران واقع شده است، دمساز گردد.

XS
SM
MD
LG