لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۷

آغاز کار رئيس جمهوری جديد ايران


حسن روحانی، رئیس جمهوری جدید ایران، روز چهارم ماه اوت، در مجلس شورای اسلامی ایران سوگند یاد کرد. هفتمین رئیس جمهوری جمهوری اسلامی در روز ۱۴ ماه ژوئن ۲۰۱۳ ميلادی انتخاب شد. در سوم ماه اوت، او به طور رسمی توسط علی خامنه ای رهبر ایران مورد تایید قرار گرفت.

جی کارنی سخنگوی کاخ سفید پس از مراسم تحلیف طی بیانیه ای به مردم ايران «برای منعکس کردن صدای خود در انتخابات» تبريک گفت. وی افزود: «حسن روحانی، رئیس جمهوری جديد، تصريح کرد که انتخاب او از سوی مردم ایران گويای خواست آنها برای تغییر بود و ما امیدواریم که دولت جدید ایران به خواست و اراده رأی دهندگان از طريق انجام اقداماتی که به یک زندگی بهتر برای مردم ایران منجر شود، توجه کند.»

جی کارنی افزود: «مراسم تحلیف رئیس جمهوری روحانی فرصتی فرا روی ایران قرار می دهد تا با سرعت به رفع نگرانی های عمیق جامعه بین المللی بر سر برنامه هسته ای ایران بپردازد. اگر این دولت جدید اساسا و به طور جدی به تعهدات بین المللی خود عمل کند و یک راه حل مسالمت آمیز برای رفع اين معضل بيابد، یک متحد مشتاق در ایالات متحده پیدا خواهد کرد. »

حسن روحانی در سخنرانی مراسم تحلیف خود اظهار داشت: ایران به دنبال «گفت و گو» با کشورهای دیگر است، اما گفت و گو ها نه بر اساس زبان تحریم، که باید بر زبان گفتمان و احترام متقابل، استوار باشد.

ماری هارف، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا در یک کنفرانس مطبوعاتی اشاره کرد که تحریم ها «بخش مهمی از فشار» آمريکا و کشورهای ديگر بر ايران است:

«و این واقعیت مشهود است که رژیم ایران تعهدات بین المللی خود، از جمله قطعنامه های شورای امنیت را نقض کرده است. تا زمانی که آنها به اين شيوه ادامه دهند، تحریم ها در جای خود باقی خواهند ماند.»

با توجه به اين موضوع، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا افزود: «هنگامی که [رهبران ایران] آماده باشند بطور اصولی با دولت ایالات متحده تعامل کنند، ما نيز آماده همکاری متقابل هستيم.» او همچنين ابراز امیدواری کرد که حسن روحانی، رئیس جمهوری، بدون فوت وقت، از فرصت جدیدی که انتخابات در برابر او قرار داده است «برای رسیدن به یک راه حل دیپلماتیک نسبت به برنامه هسته ای ایران» استفاده کند.
XS
SM
MD
LG