لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۶

ستمی که در ایران بر اقلیتهای دینی روا می شود


عکس از آرشیو - رهبران جامعه بهایی ایران که به اتهام «جاسوسی برای اسرائیل» هر یک به ۲۰ سال زندان محکوم شده‌ بودند.
عکس از آرشیو - رهبران جامعه بهایی ایران که به اتهام «جاسوسی برای اسرائیل» هر یک به ۲۰ سال زندان محکوم شده‌ بودند.

تصویری از ایران که در تازه ترین گزارش وزارت خارجه آمریکا در باره آزادی دینی در سراسر جهان ارائه شده، خاصه در مورد اقلیتهای دینی ایران، تصویری تیره است. سم بروبک سفیر سیار آمریکا در آزادی بین المللی دین هنگام انتشار گزارش چنین گفت:
"ما گزارش‌های وحشتناکی را می‌خوانیم و می‌شنویم در باره نبود آزادی دینی در ایران و در باره پیگرد افرادی که مطابق دین رسمی بدان‌گونه که دولت دستور می‌دهد عمل نمی‌کنند."

به طوری که در گزارش آمده است؛ بهائی‌ها در ایران همچنان در معرض خشونت حکومتی و تبعیض اجتماعی هستند. نزدیک به صد بهائی در زندان هستند، تنها به این دلیل که بهائی‌اند. بهائیان از تحصیل در دانشگاه محرومند مگر آنکه به انکار باورهای دینی خود بپردازند. مانع کسب و کار بهائیان می‌شوند و گورستان‌های آنها را تخریب می‌کنند.

مسیحیان خاصه مسیحیان انجیلی، و کسانی که از اسلام به مسیحیت گرویده‌اند همچنان به شکل بی‌تناسبی در معرض بازداشت و زندانی شدنند. مسحیان زیادی به خاطر باورهای دینی‌شان متهم و زندانی شده‌اند.

دست‌کم شش درویش گنابادی به اتهام "راه انداختن جنگ علیه حکومت و پیروی از یک فرقه منحرف" به مجازات زندان محکوم شده‌اند. گزارش‌هائی نیز در باره ارعاب و بازداشت روحانیان سنی مذهب و برگزاری مراسم مذهبی آنان، و پیگرد پیروان اقلیت‌های دینی صابئی- ماندائی و یارسانی منتشر شده است.

سم بروبک می افزاید: آزادی دین یک حق بنیادین بشر است و هیچ حکومتی حق سرکوب کردن آن را ندارد. هر حکومتی موظف است از این آزادی حمایت کند. سفیر سیار می‌گوید:
"ما همه باید به این مبارزه بپیوندیم. ما باید در پیشبرد آزادی دینی بکوشیم. ما باید در هر گوشه جهان از آزاد ی دینی دفاع کنیم."

XS
SM
MD
LG