لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۹

کاخ سفید از زیر پا نهاده شدن حقوق بشر در ایران ابراز انزجار کرد


در اوایل سال جاری کاخ سفید در مورد زیر پا نهاده شدن حقوق بشر مردم ایران از سوی حکومت شان ابراز انزجار کرد و وعده داد در صورتی که مردم ایران با اعتراض های صلح آمیز به سرکوب و فساد، به پا می خیزند کاخ سفید خاموش نماند. سارا سندرز سخنگوی کاخ سفید بروشنی گفت:
"ایالات متحده از مردم ایران پشتیبانی می کند. ما از رژیم ایران می خواهیم به حقوق اساسی شهروندانی که خواستار تغییر از راه های مسالمت آمیز هستند احترام بگذارد. آمریکا در انتظار روزی است که ایرانیان بتوانند جایگاه واقعی شان را در کنار ملت های آزاد جهان بازیابند."

آن روز هنوز فرا نرسیده است.

دادستان تهران بتازگی اعلام کرده که یک زن ایرانی که نام او ذکر نشده، و حجاب اجباری اش را در مکان عمومی برداشته، به ۲۴ ماه زندان محکوم شده است.

او یکی از ده ها زنی بود که در مبارزه سراسری بر سر حجاب اجباری بازداشت شد و زنگ خطر را برای مقامهای حساس به هر نوع اعتراض پس از تظاهرات سراسری و انبوه دی ماه علیه حکومت به صدا درآورده است.

با شدت گرفتن اعتراض ها به حجاب اجباری، هدر نائرت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، بازداشت دست کم ۲۹ زن را به خاطر اعمال حقوق اساسی بشر و آزادی های بنیادین شان در مقاومت علیه حجاب اجباری، محکوم کرد. سخنگو گفت؛
"مردم باید آزاد باشند تا پوشش و لباس خودشان را انتخاب کنند، و مراسم اعتقادی خود را آزادانه به جا آورند. محروم ساختن افراد از این انتخاب، به استقلال و کرامت آنان آسیب می رساند."

به زندان انداختن زنان دلاوری که به اعتراض مسالمت آمیز روی می آورند اقدام مضحکی ست که باید علیه آن فریاد کشید.

XS
SM
MD
LG