لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ ایران ۱۰:۴۵

دولت ایران به سرکوب روزنامه نگاران و رسانه ها ادامه می دهد


دولت ایران به سرکوب روزنامه نگاران و رسانه ها ادامه می دهد

دولت ایران به سرکوب روزنامه نگاران و رسانه ها ادامه می دهد.

در جریان تظاهرات اخیر به مناسبت سی امین سالگرد اشغال سفارت آمریکا در تهران، یک خبرنگار خبرگزاری فرانسه و روزنامه نگاری که برای چندین روزنامه طرفدار اصلاحات مطلب می نویسد دستگیر شدند.

یک روز پیشتر، یک وبلاگ نویس که سرپرستی یک کمیته طرفدار حقوق بشر را بر عهده دارد نیز دستگیر شد. افزون بر این، روزنامه اقتصادی سرمایه، که از سیاست های اقتصادی محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری انتقاد می کرد، روز ۱۱ آبان ماه (دوم نوامبر) به دستور دولت بسته شد.

سازمان گزارشگران بدون مرز، که از آزادی مطبوعات دفاع می کند، می گوید از زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در خرداد ماه، دست کم ۱۰۰ روزنامه نگار و ناراضیان اینترنتی دستگیر شده اند. بیست و سه نفر هنوز زندانی هستند. بیش از ۵۰ روزنامه نگار از کشور خارج شده اند و کسانی که مانده اند با آزار دائمی روبرو هستند.

در این میان، سازمان گزارشگران بدون مرز گفت «صدور احکام محاکمات نمایشی استالینیستی آغاز می شود، و جای شگفتی نیست که روزنامه نگاران به مجازات هایی از پنج تا شش سال زندان محکوم شده اند، بی آن که امکانی برای استیناف وجود داشتته باشد. این وضع قابل تحمل نیست.»

اعلامیه جهانی حقوق بشر، که ایران آن را به رسمیت شناخته است، اعلام می کند «هر کسی از حق آزدای بیان و اظهار نظر، از جمله آزادی دریافت و انتشار اطلاعات و عقاید از طریق هر رسانه ای، بدون توجه به مرزها برخور دار است.»

زمان آن است که دولت ایران به تعهدات بین المللی خود پای بند بماند و به کوشش برای بستن راه های دسترسی شهروندانش به اطلاعات پایان دهد. آن گونه که پرزیدنت اوباما گفته است «سرکوب عقاید هرگز موفق نمی شود آنها را از بین ببرد:
*** مردم ایران حقی جهانی برای تشکیل اجتماع و آزادی بیان دارند.

XS
SM
MD
LG