لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۴

حدود ۲۰ میلیون نفر قربانی قاچاق انسان در جهان


نزدیک به ۲۰ میلیون نفر در سراسر جهان قربانی جنایت نفرت انگیز قاچاق انسان هستند. امسال وزارت خارجه آمریکا در گزارش قاچاق انسانها بر مسئولیت برخی از حکومت ها تمرکز خاص داشته و خواستار پاسخگو کردن دولتهای متخلف شده است. یک عنصر کلیدی در نبرد با قاچاق انسان به گزارش سوزان کاپج سفیر سیار آمریکا این است که :
"وقتی حکومتها قوانین محکم و جامع ضد قاچاق انسان را تصویب و اجرا کنند، پیامی بدون ابهام به مجرمان می فرستند که: ما این عمل را تحمل نخواهیم کرد. این قاچاق چیان هستند که باید مجازات شوند نه قربانیان جرائم آنها."

همه دولتها باید در مبارزه با قاچاق انسان تلاش بیشتری بکنند. اما برخی کشورها کار چندانی نمی کنند تلاشی هم در این باره ندارند. جمهوری اسلامی ایران یکی از این حکومتهاست. ایران، بنا به گزارش وزارت خارجه آمریکا همچنان منبع، مسیر و مقصد مردان، زنان و کودکانی است که قربانی قاچاق جنسی و کار اجباری اند.اما هیچ گونه تلاشی در اجرای قانون ضد قاچاق انسان گزارش نشده و مقامهای حکومتی خود دست اندر کار جرائم قاچاق انسانند و از جمله به کارگیری اجباری مردان افغان برای اعزام به جنگ در سوریه ، و تامین مالی بسیجیان در عراق به منظور به کارگیری کودک- سربازان.

در گزارش همچنین آمده است برای زنان ایرانی که قربانی قاچاق جنسی هستند دسترسی به عدالت بسیار دشوار است. شهادت زنان در دادگاههای ایران نصف شهادت مردان است و زنانی که قربانی قاچاق جنسی هستند به اتهام زنا مورد پیگرد قانونی قرار می گیرند.

به گفته رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا قاچاق انسان یکی از اندوهبارترین موارد حقوق بشر در زمانه ماست و اینکه شرف و آزادی افراد را از آنها بگیرند. به همین سبب هر دولت و هر فرد باید در راه پایان دادن به این روند فاجعه بار تلاش کند.

XS
SM
MD
LG