لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۶

نیکی هیلی: حقوق بشر باید در قلب ماموریت سازمان ملل باشد


نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد
نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد

نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد در سخنان اخیر خود در شورای روابط خارجی در نیویورک گفت در شورای امنیت، مدتهای مدیدی توجه به حقوق بشر از موضوع های صلح و امنیت جدا نگاهداشته شده:
"در واقعیت امر نمی توان صلح و امنیت را جدای از حقوق بشر تامین کرد".

خانم هیلی گفت سازمان ملل ناخشنودی فزاینده مردمی را که قرار است نمایندگی کند فراموش کرده است:
"محمد بوعزیزی از نخستین کسانی بود که سرخوردگی اش را به جهانیان نشان داد..او مکرر به اتهام تخلف به خاطر فروش پرتقال و سیب از سوی نظام فاسد مورد بدرفتاری قرار گرفته بود. آن چنان سرخورده شد که خود را در مقابل ساختمان اداره پلیس آتش زد. همان پلیسی که او را تحقیر کرده و به او دستبرد زده بود. اقدام از سر نومیدی محمد در میان مردم گوش شنوا یافت. و جرقه بهار عرب را زد".

سفیر آمریکا در سازمان ملل در ادامه گفت بعد هم ندا را داشتیم:
"دختری ۲۶ ساله در سال ۱۳۸۸ در حالی که با تلفن دستی اش صحبت می کرد هدف گلوله نیروهای حکومتی ایران قرار گرفت. ویدیوی خونریزی و مرگ او در کف خیابان در تهران را همه دیدند. بار دیگر مردم واکنش نشان دادند. مرگ ندا به جنبش سبز نیرو بخشید اما نخبگان بین المللی برای ایران اولویتهای دیگری داشتند. و در نهایت مرگ ندا نادیده گرفته شد - و به همراه آن رویای ایرانیان تحقق نیافت"

خانم هیلی افزود حقوق بشر باید در قلب ماموریت ملل متحد باشد: "اگر نمی توانیم از جانب مردمی چون محمد و ندا صحبت کنیم آنجا چه می کنیم؟"

XS
SM
MD
LG