لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۹

حفاظت از آزادی مذهبی در مصر


مصر در روند انتقال به شکلی از دولت دمکراتیک قرار دارد. در همین حال، دولت با مسئولیت حفاظت از آزادی مذهب برای تمام شهروندان خود روبرو است. مسیحیان قبطی در مصر بزرگترین جامعه مسیحی در خاورمیانه ، و نیز بزرگترین اقلیت مذهبی در خاورمیانه هستند. در سال ۲۰۱۱، حدود ۹۴ تن – ۷۰ تن از زمان سقوط مبارک - که اکثرا مسیحیان قبطی بودند در نتیجه خشونت فرقه ای کشته شدند.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا اخیرا گفت: نگرانم که احترام برای حقوق بشر در مصر استوار نباشد. و من نمی دانم این مساله آیا بسرعت حل خواهد شد یانه، اما از ۲۰۱۱ و از زمان سقوط رژیم مبارک، خشونت فرقه ای افزایش یافته است. هیلاری کلینتون همچنین یادآور شد: ما فکر نمی کنیم تعهدی پویا برای تحقیق و کاربرد مساوی قانون علیه عاملان چنین خشونتی وجود داشته باشد. او گفت مسیحیان قبطی نگران آینده خود و کشورشان هستند، و این موضوع قابل درک است.

محمد مرسی رییس جمهوری مصر بارها گفته است قصد دارد رییس جمهوری تمام مصریان باشد. هرچند او به سازمان اخوان المسلیمن وابسته است، اما قول داده دولتی فراگیر که شامل زنان و مردان در پست های بالای رهبری باشد تشکیل دهد. هیلاری کلینتون گفت: مردم مصر و جامعه بین المللی در انتظا ر هستند مرسی به تعهداتش عمل کند.

ایالات متحده آمریکا از دمکراسی راستین در مصر پشتیبانی می کند، فضایی که در آن هر شهروند حق داشته باشد آن گونه که می خواهد زندگی، کار و عبادت کند، خواه مسلمان باشد یا مسیحی یا از هر جرگه دیگری، جایی که هیچ گروه یا جناحی نتواند اقتدار یا ایدئولوژی یا مذهب خود را بر دیگری تحمیل کند، مکانی که در آن رقابتی سالم وجود داشته باشد و هیچ نهاد یا رهبری بیش از اندازه قدرت نگیرد و به حقوق تمام شهروندان احترام گذاشته شود.

اعلامیه جهانی حقوق بشر سازمان ملل متحد از حقوق طبیعی مردم در هر کجا برای اندیشیدن به آنچه می خواهند، گفتن آنچه می اندیشند، و دورهم جمع شدن بدون نگاه حکومت حمایت می کند. ایالات متحده در انتظار است با نخستین رییس جمهوری برگزیده مصر و دولت جدید، در حالی که سعی دارد تعهدات خود را به حفاظت از آزادی مذهب و حقوق بشر برای تمام مصریان انجام دهد، کار کند.
XS
SM
MD
LG