لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۱ ایران ۰۱:۳۹

مفهوم استراتژیکی جدید ناتو


هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا اخیرا در باره بوجود آوردن مفهوم استراتژیک جدیدی برای ناتو سخن گفت و یاد آور شد که در این کار لازم خواهد بود «فناوری های جدید، رقیبان جدید و ایدئولوژیهای جدید که امنیت آمریکا را تهدید می کند»، در نظر گرفته شود.

بسیاری از تهدیدهایی که ناتو اینک با آنها روبرو است، احترامی برای مرزها قائل نیست، یا اگر هم قائل باشد اندک است. چه مبارزه با دزدی دریایی یا خطر تروریسم باشد، یا امکان گسترش تسلیحات اتمی، اتحادیه ناتو باید آماده باشد به خطرات جدید بدون توجه به این که از کجا سرچشمه می گیرند، بپردازد. تعداد خطراتی که در حاضر در برابر متحدان ناتو قرار دارند کاملا نظامی یا متعارف نیستند. افزون بر این، با برخی از خطرات مانند حملات اینترنتی، ریشه های تهدید ممکن است روشن نباشد.

خانم کلینتون همچنین گفت: «متحدان نیاز دارند با یکدیگر کار کنند تا مسلم شود ما قادر هستیم از خود در برابر چنین تهدیدها و تهدیدهای دیگر دفاع کنیم. به این دلیل است که، بعنوان نمونه، آمریکا معتقد است ناتو باید یک ساختار دفاع موشکی بوجود آورد تا بتواند از اروپا در برابر حمله موشک های بالیستیک دفاع کند».

اعضای پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو همچنین نیاز دارند نقش ناتو را در جلوگیری از حملات تروریستی و پاسخگویی به آنها ارزیابی کنند و به نگرانی های امنیت انرژی بپردازند، در همین حال برای تضمین کارایی و ادامه تمرکز بر عملیات جاری کار کنند.

هیلاری کلینتون گفت تدوین یک مفهوم استراتژیک جدید چالش و فرصتی بزرگ است و افزود: «اگر قرار است ما در کوشش های خود موفق شویم، ناتو باید شالوده امنیت اروپا و آتلانتیک باقی بماند، همچنین ما نمی توانیم چشمها و درهای خود را بر چالش هایی که از تعریف های جغرافیایی و سنتی مشکلات امنیتی فراتر می رود ببندیم. ناتو باید بخشی از کمک به یافتن راه حل ها باشد».

وزیر امور خارجه آمریکا گفت: «در حالی که ما چنین می کنیم، اتحادیه به تقویت صلح و پیشرفت در یک جهان بهم پیوسته ادامه خواهد داد».

XS
SM
MD
LG