لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۴

استراتژی امریکا در افغانستان و پاکستان


ایالات متحده امریکا در استراتژی امنیت ملی خود برای افغانستان و پاکستان، نقش دیپلماسی و توسعه را به سطح دفاع بالا برده است. هیلاری کلینتنون وزیر امور خارجه گفت : "درگیری غیر نظامی ما در افغانستان و پاکستان پس از بازگشت سربازان رزمی ما ادامه خواهد یافت."

چالش های موجود در هر دو کشور بسیار است. دولت افغانستان زیر هجوم طالبان قرار دارد و در تلاش است امنیت، شغل و عدالت را برای جامعه افغان که ۳۰ سال جنگ آنرا ویران کرده است فراهم آورد. در آنسوی مرز، مردم پاکستان علی رغم کوشش های قاطعانه ارتش علیه تند روهای مسلمان، همچنان در بمب گذاری های انتحاری منظم قربانی می شوند. و در حالی که امنگاه القاعده در منطقه مرزی افغانستان و پاکستان روز بروز بیشتر هدف قرار می گیرد و بهم می ریزد، رهبران ارشد آن هنوز حملاتی را علیه امریکا و متحدانش طرح ریزی می کنند.

در افغانستان، امریکا بر تقویت نهادهای افغان برای ایستادگی در برابر تهدید افراط گرانی اسلامی و از بین بردن آن، و تحویل کمک های اقتصادی موثر، بویژه در بخش کشاورزی برای کاهش عواید طالبان از محل کشت خشخاش ممترکز است. در همین حال، امریکا دولت حامد کرزی را تشویق می کند برای مبارزه با فساد و بهبود کارآئی دولت گامهای قاطع بردارد. چنین اقداماتی به فراهم آمدن خدمات بهتر برای مردم افغانستان منجر خواهد شد.

پاکستان شریک استراتژیک و مهمی برای موفقیت در افغانستان است. امریکا در کمک به پاکستان برای غلبه بر چالش های سیاسی، اقتصادی، و امنیتی که ثبات آنرا تهدید می کند، در راس کوشش های جامعه بین المللی قرار دارد. هیلاری کلینتون گفت : " ما خواهان ایجاد مشارکتی دراز مدت با پاکستان بر اساس منافع مشترک هستیم، از جمله تشخیص این که ما نمی توانیم وجود پناهگاه های امن برای تروریست هایی را که محل و مقاصدشان روشن است تحمل کنیم."

ایالات متحده، بویژه، بر استفاده از کمک غیر نظامی خود در پاکستان برای بهبود حوزه هایی که تاثیری فوری بر مردم دارند - از جمله انرژی، آب، و بحران های اقتصادی مربوط - متمرکز است. این کمک ، از اصلاحات اقتصادی و دمکراتیک گسترده تر پشتیبانی خواهد کرد و پاکستان را در کوشش برای از بین بردن پناهگاه های تروریستی یاری خواهد داد.

این استراتژی بهترین امکان را برای برقراری ثبات در افغانستان و پاکستان ، و سرانجام استقرار صلحی پایدار در منطقه فراهم می آورد.

XS
SM
MD
LG