لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۴۵

القاعده پس از بن لادن


دانیل بنجامین، هماهنگ کننده امور ضد تروریستی آمریکا گفت: تردید نیست که خروج اوسامه بن لادن از صحنه مهمترین رویداد در نبرد با القاعده بود. بن لادن بنیان گذار القاعده و تنها فرمائده آن برای ۲۲ سال بود. او روز ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۰ در حمله یک واحد نیروهای ویژه آمریکا کشته شد.
دیگر رهبران برجسته القاعده که در سال ۲۰۱۱ کشته شدند، الیاس کشمیری، مسئول حملات ۲۰۰۹ در مومبای؛ هارون فازول، یکی از طراحان بمب گذاری در سفارتخانه های آمریکا در کنیا و تانزانیا؛ ایمان عبدالرحمان، فرمانده القاعده پس از مرگ بن لادن؛ و انور الاولاکی، مسئول عملیات خارجی القاعده در شبه جزیره عربستان در یمن را شامل می شوند.
اما حتی در حالی که هسته مرکزی القاعده شکست های عظیمی را تجربه کرد، گسترش جغرافیایی فعالیت گروه های وابسته به آن ادامه یافت و گروه های دیگر با گرایش های عقیدتی مرتبط با القاعده اهمیت یافتند. القاعده در شبه جزیره عربستان، القاعده در مغرب عربی، و القاعده در عراق از جمله آنها هستند.
برای برخورد با چالش های این گروه ها، آمریکا به تمرکز بر سه عنصر ادامه می دهد: نخست، ساختن مشارکت های نیرومند دو جانبه و چند جانبه. بنجامین گفت مشارکت کاری با پاکستان برای شکست دادن القاعده بسیار مهم است. او همچنین بر اهمیت پشتیبانی از انتقال های دمکراتیک که در کشورهایی مانند مصر، تونس و لیبی جریان دارد تاکید گذاشت. این حرکت ها به بی اعتبار ساختن این بحث که تنها خشونت می تواند موجب تغییر شود کمک کرد.
یک جنبه دیگر جنگ با تروریسم کمک به شریکان آمریکا برای مقابله با این تهدید در داخل مرزهای آنها است. در شمال و غرب آفریقا، رویکرد موفقیت آمیزی از طریق مشارکت ضد تروریستی سراسری صحرا شکل گرفته است. تقویت توانایی ارتش و پلیس، گسترش همکاری منطقه ای، و مقابله با تروریسم هدف های آن است .
و سر انجام، باید افراط گرایی خشن رو در رو به چالش گرفته شود. برای انجام این مقصود، در پاییز آینده نخستین مرکز عالی بین المللی برخورد با افراط گرایی در امارات متحده عربی گشوده خواهد شد. در داخل وزارت امور خارجه آمریکا، مرکز ارتباطات راهبردی ضد تروریسم، بر تضعیف تبلیغات تروریستی و بازداشتن داوطلبان بالقوه متمرکز است.
تهدید های تروریستی جدید استراتژی های نو، دیپلماسی خلاف، و حتی مشارکت های نیرومند تر را ایجاب خواهد کرد. اما ایالات متحده بر این باور است که ابزار مناسب برای برخورد با چالش ها را در اختیار دارد.

XS
SM
MD
LG