لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۹

مشارکت استراتژیک آمریکا - افغانستان


باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا در سفر اخیر به افغانستان اعلام کرد «ایالات متحده و افغانستان یک توافقنامه تاریخی امضا کرده اند که رابطه جدید دو کشور را تعریف می کند - آینده ای که در آن افغان ها مسئول امنیت کشور خود هستند، و ما مشارکتی برابر بین دو کشور مستقل را پی می ریزیم؛ آینده ای که درآن جنگ به پایان می رسد، و فصل جدیدی آغاز می شود.»

پرزیدنت اوباما گفت آمریکا به تکمیل ماموریت در افغانستان پای بند است:

«توافق شالوده همکاری ما در دهه آینده را پی ریزی می کند، از جمله تعهدات مشترک به نبرد با تروریسم و تقویت نهادهای دمکراتیک. از کوشش های افغانستان برای پیشبرد توسعه و کرامت انسانی مردمش پشتیبانی می کند. و تعهدات افغانستان به شفافیت و پاسخگویی، و حفاظت از حقوق بشر برای تمام افغان ها، مردان، زنان، پسران و دختران را شامل می شود.»

پرزیدنت اوباما گفت بسیاری از هدف های این ماموریت بدست آمده است:

«ما حرکت طالبان را متوقف ساختیم. نیروهای امنیتی قدرتمند برای افغانستان بوجود آوردیم. رهبری القاعده را در هم شکستیم، بیش از ٢٠ رهبر ارشد آنرا از بین بردیم. و یک سال پیش، از پایگاهی در این جا، سربازان ما عملیاتی را آغاز کردند که اوسامه بن لادن را کشت.»

در حرکت به پیش، افغان ها تا پایان سال ٢٠١۴ مسئول کامل امنیت خود خواهند بود. سرباران ائتلاف به آموزش، راهنمایی، و یاری افغان ها و نبرد در کنار آنها وقتی لازم شود، ادامه خواهند داد.

آمریکا در حالی که در سال های اینده با افغانستان در مبارزه با تروریسم و تعلیم نیروها کار می کند، پایگاه های دائمی در آنجا نخواهد ساخت ، یا در شهرها و کوه ها گشت نخواهد زد. در همین حال، امریکا به حمایت از کوشش های افغانستان بسوی صلح ادامه خواهد داد. و سرانجام، آمریکا کار برای بوجودآوردن یک همفکری جهانی جهت پشتیبانی از صلح و ثبات در جنوب اسیا را دنبال خواهد کرد. پاکستان می تواند شریکی برابر در این روند باشد.

در افغانستان، آمریکاییان به دعوت برای نبرد با القاعده و کمک به امن تر ساختن آمریکا و افغانستان پاسخ دادند. بسخن پرزیدنت اوباما، باور به این که همه انسان ها برابر آفریده می شوند و حق دارند آزادانه سرنوشت خود را رقم بزنند، ایده آل هایی است که این ملت را هدایت کرده است.

XS
SM
MD
LG