لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۰

همکاری دفاعی آمریکا و برزیل


همکاری دفاعی آمریکا و برزیل
همکاری دفاعی آمریکا و برزیل

لئون پانه تا وزیر دفاع آمریکا اخیرا گفت ایالات متحده از برزیل بعنوان یک رهبر جهانی پشتیبانی می کند و خواهان همکاری دفاعی نزدیکتر دو کشور است. منافع رابطه نزدیکتر در پی زمین لرزه ژانویه ٢٠١٠ در هائیتی بسیار نمایان شد، زمانی که هزاران پرسنل نظامی آمریکا و برزیل برای رساندن کمک های امدادی فوری به مردم هائیتی دوش به دوش کار کردند. آن رویداد بزرگترین عملیات نظامی دو کشور از هنگام جنگ جهانی دوم بود.

از آن زمان، گسترش همکاری نظامی آمریکا – برزیل ادامه یافته است. دو ارتش آموزش و رزمایش های مشترک را توسعه داده اند، و ارتش امریکا درخواست های بیشتری برای شرکت در رزمایش های نظامی و حضور در مدارس نظامی برزیل دریافت کرده است.

اما راه های فراوان دیگری وجود دارد که دو کشور می توانند مشارکت دفاعی خود را برای پیشبرد صلح و امنیت در قرن بیست و یکم گسترش دهند. برای مثال، پانه تا در جریان دیدار از برزیل گفت «مایلم راهی پیدا کنم که نهادهای دفاعی ما همکاری های پژوهشی را از طریق برنامه های مبادله بین سازمان های علمی و پروژه های پژوهشی مشترک بهبود بخشند.»

در این راستا، امنیت سایبری در افزایش همکاری کار ساز است. حوادث سایبری قابلیت آنرا دارد که کشوری را فلج کند، شبکه های برق را از کار بیاندازد، و سیستم های مالی و دولتی را مختل کند. به این دلیل، برزیل و امریکا نیاز دارند تخصص تکنیکی خود را تقویت کنند و بر مبادله اطلاعات در باره سیاست های سایبری، آموزش و بهترین راه های انجام آن بیافزایند.

امریکا و برزیل بعنوان دو قدرت اقتصادی در نیمکره، رابطه تجارتی نیرومندی برقرار کرده اند که تجارت گسترده در حوزه دفاعی را شامل می شود. اما فضا برای توسعه بیشتر وجود دارد، بویژه در جریان دو جانبه تجارت دفاعی پیشرفته. پیشنهاد امریکا به تحویل هواپیماهای جنگی سوپر هورنت به نیروی هوایی برزیل، شاید مهمترین نمونه تمایل امریکا به مشارکت با آن کشور در فناوری دفاعی پیشرفته باشد.

وزیر دفاع آمریکا گفت منافع و ارزش های مشترک امریکا و برزیل «چنان زیاد و امکانات حاصل از همکاری ما چنان ملموس است که ما باید از فرصت برای ساختن رابطه دفاعی نیرومندی تری در آینده استفاده کنیم.»

XS
SM
MD
LG