لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۵

محمد صادق کبودوند را آزاد کنید


محمد صادق کبودوند را آزاد کنید
محمد صادق کبودوند را آزاد کنید

در پیشاپیش روز جهانی آزادی مطبوعات در ۱۴ اردیبهشت، وزارت امور خارجه آمریکا وضعیت روزنامه نگاران در سراسر جهان را که به دلیل نشان دادن جرات و بیان واقعیت ها رنج می برند برجسته ساخته است. یکی از آنها محمد صدیق کبود وند روزنامه ایران کرد ایرانی است.

او سردبیر هفته نامه پیام مردم و بنیان گذار و مدیر سازمان حقوق بشر کردستان بود. در سال ۲۰۰۷ دستگیر شد، و گزارش می رسد ماه ها است که در یک سلول انفرادی زندانی است.

ویکتوریا نولاند سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در جلسه گفت و گو با خبرنگاران در باره او سخن گفت:

«کبودوند در باره شکنجه در زندان های ایران، که حالا خودش را در یکی از آنها می بیند، و نیز در باره نقض حقوق بشر علیه کردهای ایران گزارش می داد. در سال ۲۰۰۸ به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغات علیه نظام به ۱۱ سال زندان محکوم شد.»

بگفته خانواده کبود وند و ناظران حقوق بشر، او در زندان چند بار دچار حمله قلبی شد. پزشکان توصیه کرده اند تحت عمل جراحی قرار گیرد، اما مقامات حاضر نشده اند او را موقتا برای مراقبت های پزشکی آزاد کنند. نسرین ستوده وکیل مشهور حقوق بشر پیش از آن که دستگیر و زندانی شود، وکیل کبود وند بود. او گفت «سخن ترین شرایطی که تا کنون بر یک زندانی وضع شده در مورد کبود وند بکار رفته است.»

در حالی که تمام روزنامه نگاران مستقل و فعالان جامعه مدنی در ایران با تهدید روبرو هستند، اقلیت های قومی مانند کردها بویژه هدف رژیم قرار دارند. ناظران حقوق بشر می گویند دست کم ۱۴ زندانی کرد ایرانی در انتظار مرگ بسر می برند، و بسیاری دیگر از روزنامه نگاران و فعالان کرد حقوق بشر در زندان عذاب می کشند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا از دولت ایران خواست محمد صدیق کبود وند را ، همراه با حدود ۹۰ روزنامه نگار دیگر که در حال حاضر زندانی هستند آزاد کند. پرزیدنت باراک اوباما گفته است امریکا زمانی که مردم از حقوق انسانی اساسی خود محروم هستند، وقتی آزادی قضات یا قانون گذاران یا مطبوعات تهدید می شود همچنان سخن خواهد گفت و صدای خود را بلند خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG