لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۰۰

اهمیت آزادی مطبوعات


اهمیت آزادی مطبوعات
اهمیت آزادی مطبوعات

آزادی مطبوعات مهم است زیرا بدون مطبوعات آزاد، برخورداری از دیگر موارد حقوق بشر ممکن نمی شود. یک جوّ نیرومند آزادی مطبوعات رشد جامعه مدنی را، که به دمکراسی های باثبات و توسعه سیاسی و اقتصادی منجر می شود، تشویق می کند. به این دلیل است که آمریکا وضعیت روزنامه نگارانی در سراسر جهان را که بخاطر استفاده از حق آزادی بیان با ارعاب، زندان و گاهی مرگ روبرو می شوند برجسته می سازد.

یوآنی سانچز، یک بلاگر کوبایی است که اجازه ندارد از کشور خارج شود. او با وبلاگ خود که تصویری بی سابقه از واقعیت های سخت زندگی در کوبا ارائه می دهد توجه بین المللی را جلب کرده است. کارهایش جوایز متعددی کسب کرده است، از جمله جایزه ماریا کابوت دانشگاه کلمبیا برای روزنامه نگاری، و جایزه زنان شجاع بین المللی وزیر امور خارجه آمریکا در سال ۲۰۱۱. اما دولت کمونیست کوبا به او اجازه نداده است برای دریافت جوایز از کشور خارج شود. درخواست های خانم سانچز برای خروج ۱۹ بار رد شده است.

آزادی آمد و شد یک حق انسانی اساسی است که اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید می گذارد. آمریکا دولت کوبا را ترغیب می کند به یوآنی سانچز اجازه دهد آزادانه به خارج سفر کند و از تمام دولت ها می خواهد کاربرد ممنوعیت های مسافرتی علیه روزنامه نگاران یا ناراضیان بدلیل استفاده از حق آزادی بیان را متوقف سازند.

در جایی دیگر، دولت چین ووتوپ وانگچین فیلمساز تبتی را خاموش کرده است. پلیس چین او را در مارس ۲۰۰۸ باتهامات مرتبط با یک مستند ۲۵ دقیقه ای بنام «پشت سر گذاشتن ترس» بازداشت کرد. مستند، که در منطقه آمدو در استان چینگ های تهیه شد، بر ۴۰ ساعت فیلم و بیش از ۱۰۰ مصاحبه در طول ۵ ماه استوار است. در مصاحبه ها تبتی ها در باره مسائل گوناگون از دالایی لاما گرفته تا وضعیت حقوق بشر در مناطق تبتی چین اظهار نظر می کنند.

گزارش ها حاکی است وانگچن مورد ضرب و شتم قرار گرفت، در جریان بازجوئی ها از غذا و خواب محروم بود، و یک سال در بازداشت انفرادی بسر برد. او در سال ۲۰۰۹ پنهانی محاکمه و به شش سال زندان محکوم شد.

آمریکا از دولت چین می خواهد به حقوق انسانی تمام شهروندان چین احترام بگذارد.

آزادی مطبوعات یک حق انسانی اساسی است که تمام دولت ها باید به آن احترام بگذارند. ایالات متحده به برجسته ساختن توجه بین المللی به وضعیت کسانی که این حق اساسی آنها پایمال می شود ادامه خواهد داد.

XS
SM
MD
LG