لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۱

ناظران بیشتر برای سوریه


ناظران بیشتر برای سوریه
ناظران بیشتر برای سوریه

شورای امنیت سازمان ملل متحد قطعنامه ۲۰۴۳ را که اجازه می دهد بالغ بر ۳۰۰ ناظر غیر نظامی ظرف ۹۰ روز به سوریه اعزام شوند باتفاق آرا تصویب کرد. آنها قرار است بر آتش بسی که نتوانسته است به ۱۳ ماه خشونت پایان دهد نظارت کنند.

سوزان رایس نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد گفت «ما با توجه به سابقه طولانی رژیم اسد در قول شکنی، فریب و نادیده گرفتن اساسی ترین معیارهای انسانی، بخوبی از خطرات آگاه هستیم.» سازمان ملل متحد تخمین می زند که از آغاز قیام همگانی علیه بشار اسد، بیش از ۹ هزار تن در سوریه کشته شده اند.

پس از آن که شورای امنیت از دولت سوریه خواست به تمام تعهدات خود، از جمله حفظ آتش بس، عمل کند، رژیم موج دیگری از خشونت دهشتناک علیه مردم خودش براه انداخت و مرگ ده ها سوری را موجب شد.

استفاده دولت از گلوله باران و سلاح های سنگین، بویژه در حمص، به سطوحی رسیده است که از آنچه پیش از آتش بس وجود داشت فراتر می رود. سربازان از شهرهای عمده بیرون نرفته اند و به پادگان های خود بازگشته اند. نیروهای دولتی هنوز معترضین را می ترسانند و می کشند.

وضع هزاران بازداشتی همچنان نامعلوم است. و در مساله دسترسی امدادگران به مناطق جنگزده پیشرفت عمده ای صورت نگرفته است. هنوز حدود یک میلیون غیر نظامی به کمک های فوری انسانی نیاز دارند.

سوزان رایس گفت ایالات متحده حاضر نیست برای دنبال کردن اقدامات دیگر علیه رژیم اسد، اگر به نقض تعهدات بین المللی خود ادامه دهد یا مانع کار ناظران بشود، در انتظار پایان ۹۰ روزی که برای اعزام ناطران در نطر گرفته شده است بماند.

او گفت «مردم سوریه، مانند ما، می دانند که اعزام ۳۰۰، یا حتی ۳ هزار، ناظر غیر مسلح بخودی خود نمی تواند رژیم اسد را از کمپین وحشیانه خشونت علیه مردم سوریه باز دارد. آنچه می تواند این وحشیگری مرگبار را متوقف کند، ادامه فشار شدید بین المللی بر رژیم است.»

ایالات متحده از اجرای طرح شش ماده ای فرستاده ویژه پشتیبانی می کند. با این حال سوزان رایس گفت «تردید نیست که ما، متحدانمان و دیگران در شورای امنیت برنامه هایی را که لازم است اگر اسد به قصابی مردمش ادامه دهد اجرا شود تهیه و آماده می کنیم.»

XS
SM
MD
LG