لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۶

دوره ای مهم در سوریه


دوره ای مهم در سوریه
دوره ای مهم در سوریه

در سوریه بر شمار کشته شدگان افزوده می شود، و نیروهای نظامی علیرغم آتش بسی که ظاهرا در ۱۲ آوریل آغاز شد، به حملات در چندین شهر بزرگ و کوچک ادامه می دهند. آتش بس، که در نخستین سه یا چهار روز سطح خشونت را پایین آورد، بخشی از طرحی است که با پشتیبانی سازمان ملل متحد برای متوقف شدن هجوم ۱۱ ماهه رژیم سوریه علیه مردمش، که به تخمین سازمان ملل متحد بیش از ۹ هزار کشته برجا گذاشته است، به اجرا درآمد.

مارک تونی، قائم مقام سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا از ادامه حملات، از جمله به حمص و شهر بصرالحریر در جنوب ابراز تاسف کرد:«این فرسایش در کاهش خشونت، که ما آنرا از آغاز شکننده می دانستیم، قابل قبول نیست. و نیاز داریم ببینیم رژیم اسد به وعده هایش پای بند است.»

برنامه متوقف ساختن حمله و کشتار در سوریه، که وقتی نیروهای امنیتی به تظاهر کنندگان صلحجو در مارس ۲۰۱۱ آغاز شد، توسط کوفی عنان فرستاده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب تهیه و ارائه شد، و افزون بر آتش بس از اسد می خواهد نیروهای نظامی را از شهرها بیرون ببرد، اجازه دهد تظاهرات صلحجویانه برگزار شود، زندانیان سیاسی را که خودسرانه بازداشت شده اند آزاد کند، بگذارد کمک های انسانی به نیازمندان برسد، آزادی آمد و شد برای خبرنگاران را تامین کند، و اجازه دهد گفت و شنود سیاسی انجام گیرد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد در کوشش برای نظارت بر وضع، اجازه داده است ناظران نظامی غیر مسلح به سوریه اعزام شوند. یک هیات کوچک کمک وارد کشور شده است.

قائم مقام سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا تاکید کرد که مقامات سوریه موظف هستند به تعهدات خود عمل کنند:«آنها لازم است تمام مواد طرح عنان را اجرا کنند. تا امروز چنین نکرده اند. نیاز است ناظران مستقر شوند و آنچه را می بینند گزارش دهند.»

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا گفت روزهای آینده از این نظر که آیا طرح کوفی عنان در سوریه اجرا خواهد شد یا نه، مهم خواهند بود. ما بسیار امیدوار هستیم. خواهان دوره ای آرام برای مردم سوریه هستیم، و می خواهیم شاهد آغاز روند سیاسی باشیم. اما اگر خشونت تجدید شود، اگر رژیم به گلوله باران مردم خود بازگردد و مرگ و جراحت ببار آورد، آنگاه ما ناچار خواهیم بود برگردیم و گام بعدی را برنامه ریزی کنیم.

XS
SM
MD
LG