لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۱۰

سرمایه گذاری در دختران


سرمایه گذاری در دختران
سرمایه گذاری در دختران

باراک اوباما رییس جمهوری و هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا، پیشبرد حقوق زنان را به شالوده ای برای سیاست خارجی ایالات متحده تبدیل کرده اند. کلینتون در فرصت های گوناگون گفته است قدرت بخشیدن به زنان در سطح جهانی یکی از مطمئن ترین راه ها برای دست یافتن به نتایج مطلوبی در کاهش فقر، رشد اقتصادی، و کامیابی همه جانبه یک کشور است.

بهبود زندگی زنان با سرمایه گذاری در دختران آغاز می شود. آموزش دختران منافع عظیمی که از بهبود زندگی خود آنها فرار تر می رود ببار می آورد. زمانی که یک دختر تحصیلکرده به سن بلوغ می رسد، تخمین زده می شود بابت هر سال اضافی تحصیل ورای کلاس های سوم و چهارم ۲۰ درصد بیشتر درآمد خواهد داشت. آمارها نشان می دهد او به احتمال بیشتر بالغ بر ۹۰ درصد درآمد هایش را با خانواده و جامعه خود تقسیم خواهد کرد. ازدواج خواهد کرد و بعدا بچه دار خواهد شد، و آنها سالمتر خواهند بود و احتمالا بیشتر از فرزندان خواهران کمتر با سواد او به مدرسه خواهند رفت.

ملانی ورویر، سفیر سیار آمریکا در مسائل جهانی زنان، اخیرا در کنفرانس رهبری دختران که سازمان ملل متحد ترتیب داده بود، گفت «مثلی است که می گوید همه چیز با دختران آغاز می شود. و وقتی دختری بتواند در ایمنی به مدرسه برود، درس بخواند، و از آزار رها باشد؛ وقتی بتواند به مراقبت های پزشکی دسترسی داشته باشد و از شانس استفاده از قابلیت های خداداد خود برخوردار شود، نه فقط خودش پیشرفت خواهد کرد، بلکه بر وضعیت خانواده و جامعه خود اثر خواهد گذاشت.»

با این حال امروز، حدود ۲۸۳ میلیون دختر بالغ درمناطق روستایی بسر می برند، و بجای یادگرفتن خواندن و نوشتن، روزهای خود را صرف آوردن آب و هیزم و کارهای روزمره خانه می کنند. سرمایه گذاری امروز در این دختران منافع عظیمی در آینده خواهد داشت.

ملانی ورویر اخیرا در مصاحبه ای در صدای آمریکا گفت زنان و دختران بدلیل «نبود فرصت، آموزش، دسترسی به انواع چیزهایی که آنها قادر می سازد جلوبروند، مغبون هستند، نه فقط خودشان ، بلکه جهان ما نیز در این روند مغبون است زیرا از استعداد های آنها استفاده نمی شود.»

ورویر گفت «فراهم آوردن فرصت برای دختران کار مهمی است که همه می ما می توانیم انجام دهیم. وقتی دختران رشد کنند و بالا بروند، جهان جایی بهتر خواهد بود.»

XS
SM
MD
LG